3p

Idén jóval lasssabban keltek el a lakóingatlanok, mint pár éve, de az augusztus felrázta a vásárlói kedvet. A leggyorsabban a panelek találtak gazdára.

Lassabban kelnek el a lakások és a családi házak a piacon, mint 1-2 évvel ezelőtt, ugyanakkor az idén nyár végére lerövidült az eladási idő januárhoz képest - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. Az idei adatok szerint országos átlagban 110 nap kell egy lakóingatlan, azaz egy lakás vagy családi ház eladásához. Ezzel szemben 2016-ban 84 nap, egy évvel korábban pedig 76 nap is elég volt.

Bár többéves távlatban egyértelműen lassabbá vált a lakáseladás, idén évközben némi gyorsulást figyeltünk meg. Januárban ugyanis még 120 nap volt az átlagos eladási idő, de ez nyár végére 9-10 nappal rövidült. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: „Az, hogy az évről-évre növekvő értékesítési több dolognak köszönhető. Egyrészt a válságot követő években a lakáspiacon hirtelen jelentek meg a vevők, mert sokan az elhalasztott vásárlásokat tudták le. Emiatt gyorsan túl lehetett adni a lakásokon. Közben pedig a vásárlók is egyre jobban megnézik, mit vesznek. Az ingatlanpiaci drágulás ugyanis sok ingatlannak az árát olyan szintre emelte, amelyen már egyszerűen szűkebb a potenciális vásárlók köre.” Az idei nyári élénkülés és a rövidülő értékesítési idő a szakember szerint egyértelműen a lakáshitelezés felfutásának köszönhető.

Az ingatlan.com elemzése szerint az országos adatokon belül jelentős különbségek vannak az értékesítési időben. A leggyorsabban a fővárosban lehet eladni a lakóingatlanokat. Egy budapesti lakás eladásához 80 napra van szükség az ingatlan.com adatai szerint, míg tavaly 66, 2015-ben pedig 58 nap kellett ehhez.

Szintén viszonylag gyorsan gazdára találnak a megyei jogú városokban lévő lakóingatlanok. Ezeknél azonban alig változott az eladási idő: az idén 87 nap alatt keltek el, ez 1, illetve 4 nappal hosszabb időt jelent, mint a 2016-os és 2015-ös átlag. A községek esetében az utóbbi években nagyon kitolódott az értékesítési idő. 2015-ben még 128 nap alatt el lehetett adni ezeket a lakóingatlanokat, 2016-ban 183 nap volt az átlag, ami az idén már 225 napra emelkedett. Az ingatlan.com elemzése szerint a településtípusok értékesítési ideje közötti jelentős eltérésből látszik az utóbbi években erősödő trend, hogy a kereslet egyre inkább a nagyobb városokban koncentrálódik.

A lokáció mellett az is nagyban befolyásolja az értékesítési időt, hogy téglaépítésű vagy panellakásról van szó, esetleg családi házról. Budapesten a paneleket adták el leggyorsabban, 55 nap alatt átlagosan. Ezzel szemben a budapesti téglaépítésű lakásoknál 83 nap az átlag, a családi házaknál pedig 140 napot kell várni a vevőre. A megyei jogú városokban a panelekre 57 nap alatt akadt vevő, a téglából épült lakásoknál 86 nap az értékesítési idő, míg a családi házak esetében ugyanez 152 nap.

Vannak olyan eladók is, akik nem saját maguk kívánják értékesíteni ingatlanjukat, hanem közvetítők segítségét veszik igénybe. Az ingatlan.com adatai szerint az ingatlanközvetítők eladási árra vetített nettó jutaléka átlagosan 2,7-3,4 százalék között mozog, de vannak ennél alacsonyabb és magasabb díjak is. Összességében az eladóknak, lokációtól és ingatlantípustól függően érdemes legalább 2-4 hónapot rászánnia az értékesítésre. Természetesen ennél jóval rövidebb idő alatt is el lehet adni egy-egy lakást vagy házat, de akkor az árat az aktuális piaci kínálati szintnél alacsonyabban kell meghatározni. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!