A 2006 októberétől 8 százalékos jegybanki alapkamat júniusban megkezdődött csökkentése júliusban nem folytatódott. Idén - az infláció esésével párhuzamosan - még legalább egy százalékpontos kamatcsökkentés várható, így az alapkamat az év végére 6,5 százalék körül lehet. A forint tartósan erős, éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű.
Csökkenő reálkeresetek
A GKI szerint a reálkeresetek az első öt hónapban 6,8 százalékkal, az év egészében 4,5 százalékkal mérséklődnek, de az utolsó negyedévben már nem lesz reálbércsökkenés. A nominális bruttó keresetek január-május folyamán a tervezettnél gyorsabban, 7,4 százalékkal emelkedtek. Az üzleti szférában több mint 10 százalékos - vagyis az OÉT-megállapodás felső határánál is gyorsabb - volt a bérnövekedés, igaz ez részben a foglalkoztatás fehéredéséből fakadt. A keresetek emelkedése eddig a költségvetési szektorban 3 százalék alatti.
Az előrejelzés szerint az ősz során a cégeknél lassulás várható, mivel a fehéredés által generált béremelkedés már tavaly megkezdődött. A költségvetési szektorban viszont a második félévben mintegy 8 százalékos béremelés lesz a 13. havi fizetés felének terhére. Bár, a bruttó és a nettó keresetek közötti olló az év során jelentősen mérséklődik, de így is a tervezettnél némileg erőteljesebb, 4,5 százalék körüli reálbércsökkenés várható. Szeptembertől azonban a reálbérek már nem lesznek kisebbek az egy évvel korábbi szintnél - véli a GKI.
3,2 százalékos GDP növekeéssel számolnak
A piackutató intézet szerint a gazdasági növekedés üteme a tavalyihoz képest visszaesik, de jóval meghaladja a tervezettet, az idei évre 3,2 százalékos bővülést vár a GKI, 2006-ban 2,9 százalék volt. A munkanélküliség az idén eddig csökkent, az év végére azonban - részben szezonális okok, részben a például a pedagógusok körében várható elbocsátások hatására - némi emelkedés várható.
A GKI szerint az egyensúlyi viszonyok kedvezően alakulnak. Az államháztartás hiánya az EU módszertana szerint a GDP 6,2 százaléka lesz, vagyis még mindig nagyon magas, de kisebb a konvergencia-programban előirányzottnál. A külkereskedelmi hiány eddig fele a 2006. évinek, és várhatóan az év egészében is hasonló arány érvényesül. A folyó fizetési és tőkemérleg hiánya is sokat javul, a külföldi működőtőke beáramlása azonban az első negyedévben elmaradt a tavalyitól, miközben a tőkeexport bővült. Az év egészében azonban a tőkeimport élénkülése várható.