4p

Alkalmazkodásban kifejezetten jók vagyunk, ám az innováció háttérbe szorult; alapvetően a mikroszinten való túlélésre rendezkedtünk be, és néha fellángolunk, hangzott el a Demos Magyarországért Alapítvány és a Médiavilág könyvkiadó mai rendezvényén. A tekintélyes gazdasági szakemberek zajlott beszélgetésen az a vélemény is megfogalmazódott, hogy a globális válság hatására át fognak rendeződni a nemzetközi erőviszonyok.

A pénzügy-gazdasági válság első szakaszának, a pénzügyi válságnak 2009 második felében érhet a végéhez a világ, jelentette ki Békesi László. A volt pénzügyminiszter szerint a válság második szakasza a reálgazdaságban hat, a harmadik a szociális problémák éleződésében jelentkezik, míg a negyedik az ideológia válságában csapódik le, magával hozva a szélsőségeket és a populizmust.

Ma a tücskök hangja erősebb


Az olcsó hitelek kora lejárt, a jövőbeni fogyasztást inkább megtakarításra, semmint hitelfelvételre lehet alapozni - jelezte a változás irányát Palócz Éva. A Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója utalt arra is, hogy a jövőben a bankok jóval óvatosabban fognak hitelezni. Példaként felmerült, hogy már karácsony idején tele volt a sajtó a válság híreivel, a magyar lakosság mégis tömegesen vásárolta a plazmatévét 150 százalékos hitelre. Ezen a hozzáálláson mindenképp szükséges lenne változtatni.

Megjegyezte: ma Magyarországon a tücskök hangja az erősebb, és a dolgozó hangyákkal senki sem törődik. Sokan felvették az időközben megdrágult devizahitelt, és most őket segíti az állam azoknak a pénzéből, akik korábban takarékosabban éltek, tette hozzá Palócz Éva.

Túlélés a makroszinten

Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem tanára, volt jegybankelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a német gazdaság valóban hat-hét százalékkal csökken idén, akkor nálunk is hét százalékos zuhanás várható. Kiemelte, hogy a rendszerváltás idején volt olyan év, amikor 11 százalékot zuhant a GDP. Azt is túl lehetett élni, tehát a hét százalékos csökkenést is ki lehet majd valahogy bírni, fejtegette.

A Demos Alapítvány elnöke, Dessewffy Tibor felvetésére vita alakult ki arról, miként kezeli a válságot Magyarország. Korábban úgy véltük, hogy a magyar társadalom kevésbé alkalmazkodóképes, viszont innovatív. Ám ma ez - a jelenlévő szakemberek szerint - másképp fest, a lakosság túlélésben, alkalmazkodásban jeleskedik. Néha pedig hősiesen nekirugaszkodik, és megpróbál radikálisan változtatni a sorsán - mint például 1848-49-ben vagy 1956-ban, jegyezték meg a felszólalók. Vagyis alapvetően a mikroszinten való túlélésre rendezkedtünk be, és néha fellángolunk. Mindezzel együtt - figyelmeztettek a felszólalók - szükség lesz a fogyasztási szokások megváltozatására is.

Új világrend születőben

Ami a válság globális vonatkozásait illeti, Palócz Éva szerint a krízis komoly átrendeződést hozhat a geopolitikai viszonyokban, Gazdag Ferenc történész-politológus pedig ezzel összefüggésben Kína és Oroszország változó státuszára hívta a figyelmet.

Az is elhangzott, hogy az EU nagyhatalmai elunhatták a kis tagállamokkal való pepecselést, és a gazdasági problémákat a G20 csúcs elé vitték. Itt helyet kapnak olyan hatalmak is, amelyekkel egyébként az EU hűvösen viselkedik, mint például Törökország és Oroszország.

Balázs Péter egyetemi tanár pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a sikeres kelet-európai országok - Észtország, Szlovákia, Szlovénia - mint újonnan alakult államok azért küzdenek, hogy a nemzethez egy államot teremtsenek.

A beszélgetésen felvetődött az is, hogy az 1929-33-es nagy válság után az amerikai tőzsdeindex csak 1949-re érte el az 1929-es szintet ismét. Vagyis "a feszültségek levezetéséhez" egy nagy világégés kellett.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!