Hétfőn kora délután ismertették a 2013-as hiány- és adósságszámokat, melyekkel kapcsolatban sok ok panaszra nem lehet: a deficit a vártnál kisebb lett, és éves viszonylatban a csökkenő államadósság is összejött.
A kormányzati szektor hiánya 2013-ban a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 627 milliárd forint volt, vagyis a GDP 2,2 százaléka. Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA95) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.
A kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai alapján – 2013 végén 23 068 milliárd forint volt, ami a GDP 79,2 százalékát jelenti.
A hiányról...
Ez a 2,2 százalékos deficit kicsit magasabb ugyan a 2012-es 2 százaléknál, viszont ami a lényeges, hogy a kulcsfontosságú 3 százalékos szint alatt van. Ami viszont külön említésre méltó, hogy év elején Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter úgy fogalmazott, hogy kedvező esetben 2,3 százalékos lehet a deficit (legrosszabb esetben pedig 2,7 százalék) - ekkor még vártunk az uniós szervek döntésére bizonyos elszámolási kérdésekben. Az Eurostat döntése értelmében viszont a takarékszövetkezeti integrációs szervezetnek juttatott 135 milliárdos vagyoni hozzájárulást nem kellett állami kiadásként - így hiányt növelő tételként - elszámolni.
A hétfői, adatok ismertetésére öszehívott sajtójákoztatón Varga elmondta: tavaly Magyarország kikerült az európai uniós túlzottdeficit-eljárás alól, és a tavalyi hiányszámok tükrében "jó okunk van azt gondolni", hogy ez az eljárás nem indul újra.
Banai Péter Benő a költségvetésért felelős helyettes államtitkár kifejtette: a központi alrendszer hiánya maradt 922 milliárd forint. A helyi önkormányzatok egyenlege viszont 129 milliárd forintos többletet mutat - jobbat a vártnál. Ez magában foglalja az adósságkonszolidáció során előtörlesztett összeget is, ami 40 milliárd.
A helyettes államtitkár kifejtette: az államháztartás és az önkormányzatok együttes, GDP-arányos hiánya 2,8 százalék lenne. Az uniós módszertan szerinti deficithez viszonyított eltérés módszertani korrekciók miatt van: ezek magukba foglalják az állami vagyonszerzéseket - például az E.ON megvásárlása miatti állami tőkeemelést, és további vagyongyarapító lépéseket - amelyek azonban nem növelik az uniós módszertan szerinti hiányt, csak az államadósságot - mondta Banai Péter Benő, hozzátéve, hogy az államadósság még így is csökkenő pályán maradt.
Az adósságról...
A 79,2 százalékos GDP-arányos államadósság a 2012-es adatnál 0,6 százalékponttal alacsonyabb, ugyanakkor pont megegyezik azzal az értékkel, amit az mfor.hu kalkulált a vártnál alacsonyabb tavalyi GDP közlése után.
Az adósság csökkenő tendenciájának fenntartása annak köszönhető, hogy év végén a kormány különböző megoldásokkal, "trükkökkel" annak átmeneti mérséklését érte el. Például a likvid tartalékok apasztasával, de a PEMÁK-állomány jelentős csökkenése is sokat nyomott a latban, melyhez minden bizonnyal valamelyik kormányközeli tulajdonos visszaváltása járult hozzá.
A Magyar Nemzeti Bank egyébként a múlt hét csütörtökön publikált első negyedéves inflációs jelentésében 79 százalékos rátát prognosztizált. (A hiányszámra vonatkozóan némileg eltérő módszertannal -2,5 százalékot közöltek).
mfor.hu