A gazdasági és pénzügyi válságból való kilábalást irányító két vezető tisztviselő azt a mérföldkőként emlegetett pénzügyi szabályozási reformot előlegezte meg közös cikkében, amelynek tervét a Fehér Ház a héten ismerteti.
Geithner és Summers leszögezte, hogy Amerika a legsúlyosabb pénzügyi válságot élte át az utóbbi két évben a 30-as évekbeli "nagy depresszió" óta. A pénzügyi rendszer nem volt képes ellátni azt a feladatát, hogy mérsékelje és szétterítse a kockázatokat, ehelyett felerősítette azokat. Rámutattak, hogy a jelenlegi válságot részben a pénzügyi felügyelet és szabályozás hibái okozták. A pénzügyi szektor újításainak sebessége az utóbbi években messze megelőzte a szabályozás fejlesztésének ütemét; egész piaci szegmensek és piaci szereplők maradtak szabályozás nélkül.
A cél - a kongresszus tagjaival, az üzleti világ képviselőivel, akadémikusokkal és szakértőkkel való konzultáció után - egy a jelenleginél stabilabb, rugalmasabb és hatékonyabb szabályozási környezet megteremtése.
Geithner és Summers jelezte, hogy megszigorítják a legnagyobb és egymással leginkább összefonódó pénzintézetek tőketartalékolási és likviditási követelményeit. Ezek az intézetek - mivel kudarcuk az egész rendszer stabilitását fenyegeti - a központi bank, a Federal Reserve megerősített felügyelete alá kerülnek. A kormány ezenkívül létrehoz egy szabályozási tanácsot, amelynek széles körű koordinálási jogköre lesz az egész pénzügyi rendszerben.
Az új szabályozási keretben kiemelt helyen szerepel a válság egyik fő okozójának tekintett származékos értékpapírpiac és résztvevőinek szabályozása; a szövetségi szabályozási hatóságot felruházzák a megfelelő jogokkal, hogy fellépjen a manipulációval és a visszaélésekkel szemben. Ugyancsak megteremtik azokat a biztosítékokat, amelyek a fogyasztók és a befektetők védelmét szolgálják.
Az Obama-kormány várhatóan szerdán teszi közzé az átfogó pénzügyi szabályozási reformcsomag elemeit, amelyekről hat hónapon keresztül, Obama hivatalba lépése óta folyt a vita.