A hét végi kijevi tudósítások 12 milliárd dolláros megállapodás tervéről szóltak, de Szerhij Tyihipko miniszterelnök-helyettes Washingtonban már csak 12 milliárd SDR-ről, azaz 7,89 milliárd dollárról szólt, és abból nem egészen 2 milliárd dollár lenne új pénz. A 2008. novemberben szerzett, 16,4 milliárd dolláros, tavaly ősszel felfüggesztett IMF-keret át nem utalt maradékát szeretné most megkapni az ukrán kormány, ez körülbelül 6 milliárd dollár lenne, és további, közel 1,9 milliárd dollárt szeretne új pénz gyanánt.
Az ukrán kormány úgy érzi, hogy az új készenléti hitelkeret feltételeit gyakorlatilag teljesítette: elkészítette az idei költségvetést, a tervezetet kisebb módosítások után a parlament elé terjeszti, amint Mikola Azarov miniszterelnök a hét végén közölte. A kormányfő szerint ellentételezték a szociális támogatások növelése okozta kiadási többletet, egyebek között a nyugdíjak felső határának megállapításával és különféle luxusadók bevezetésével. A legnagyobb pozitív tétel azonban bizonyára az, hogy a múlt héten Oroszország 30 százalékos engedményt adott a földgáz árából, cserébe a krími orosz flottabázis bérletének 25 éves meghosszabbításáért - ez volt az utolsó mozaik, amelyre Kijevben vártak a költségvetés véglegesítéséhez.
Az ukrán költségvetés még így is messze van az egyensúlytól, idén legalább 6 százalékos államháztartási hiányra lehet számítani a hazai össztermékhez (GDP) képest, de a kormány úgy véli, jó kiindulást teremtettek. Tyihipko miniszterelnök-helyettes azt mondta Washingtonban az IMF és a Világbank közgyűlése előtt, hogy a gazdasági növekedés 5-6 százalék között várható idén a korábban becsült 3,7 százalék helyett - és a tavalyi brutális, 15 százalékos visszaesés után -, mert emelkedik Ukrajna fő exportcikkei, az acél- és fémtermékek ára, miközben az üzemanyagárak csökkennek, beleértve az orosz földgáz árát. Az első negyedévben a GDP 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben 2,5 százalékos volt az infláció, a tavalyi 12,3 százalékos évi átlagos drágulás után.
Az IMF támogatásától a költségvetési deficit finanszírozását és a külföldi hitelfelvétel olcsóbbá válását remélik. A költségvetés parlamenti elfogadása után, júniusban Ukrajna megpróbálkozik dollárban jegyzett eurokötvény kiadásával is több mint tízéves lejáratra, feltéve, hogy a piaci hozamot addigra le tudja nyomni 8 százalék alá, hogy versenyben lehessen legalább Görögországgal. A tervet ismertetve Andrij Kravec pénzügyminiszter-helyettes a hét végén azt mondta, hogy "8 százalék túl drága lenne nekünk."
Ukrajna utoljára 2007-ben adott ki szuverén kötvényt, 500 millió dollárt vett fel öt évre, 6,385 százalékos kamattal. A múlt héten az állami tulajdonú Ukreximbank adott ki 500 millió dollárért eurokötvényt öt évre, 8,375 százalékos kamattal. A kötvénykibocsátás előtt Ukrajna megpróbálkozik szindikált bankkölcsönt fölvenni, mert - mint Tyihipko vélekedett - azt könnyebb összeszedni, mint egy kötvénykiadást megszervezni. Ukrajnának idén legalább 3 milliárd dollárnyi új külföldi kölcsönre lesz szüksége.
MTI/Menedzsment Fórum