A politikus azt mondta a tekintélyes nemzetközi gazdasági-pénzügyi tanácskozás résztvevői előtt, hogy Oroszországban teljesen új gazdasági kurzust akarnak megvalósítani, de most a növekedés minőségére és nem a felgyorsítására összpontosítanak.
Az orosz kormányfő első helyettese azt is elmondta, hogy nem sietnek a privatizációval, de az a cél, hogy a "mostani politikai ciklus végére" (2018-ig), a gazdaság legfeljebb negyede maradjon állami ellenőrzés alatt.
Igor Suvalov szerint az orosz gazdasági helyzetet nem kell rendkívülinek tekinteni, mivel ilyen - alacsony - növekedést más országokban is megtapasztaltak már. Elmondta, hogy tavaly a költségvetés bevételei nagyobb mértékben nőttek, mint amennyivel számoltak, és az infláció a GDP 0,5 százalékát tette ki Oroszországban, holott azt 0,8 százalékosra tervezték.
Tavaly erőteljesen lelassult az orosz gazdasági növekedés. Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter a Gajdar Fórumon kijelentette, hogy a növekedés mértéke az idén nem haladja meg a 2,5 százalékot.
Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter a tanácskozáson úgy fogalmazott, hogy az ország 2013-as pénzügyi-gazdasági évének eredményei "nem rosszak". Sziluanov ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy fel kell készülni a kőolaj világpiaci árának lényeges csökkenésére. Szerinte hordónként 80-90 dolláros árra lehet számítani.
Az orosz költségvetés bevételeinek döntő része az energiahordozók külpiacokon történő értékesítéséből származik.
Az 1990-es évek elején kezdeményezett orosz gazdasági reformok egyik ideológusáról, a 2009-ben elhunyt volt pénzügyminiszterről, Jegor Gajdarról elnevezett moszkvai tanácskozáson nemzetközi pénzügyi-gazdasági szervezetek vezetői, neves orosz és külföldi közgazdászok, pénzügyi szakemberek, szakértők vesznek részt.
A fórum első napjának hagyományos vendége volt Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő is, aki ezúttal szigorúan gazdasági kérdésekről beszélt, míg tavaly a politikai és gazdasági szabadságjogok bővítésének szükségességét hangoztatta. A miniszterelnök - akinek leváltásáról tavaly többször is elterjedt a hír - Vlagyimir Putyin orosz államfő 2012 májusában meghirdetett programjának téziseit sorolva egyebek között elmondta, hogy 2020-ra 25 millió magasan képzett szakembernek lesz munkahelye, és korszerűsítik a vállalkozói szektort, javítják az üzleti klímát.
José Ángel Gurría, a Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) főtitkára az egyik panelbeszélgetés során viszont arról beszélt, hogy Oroszországban a korrupció az egyik nagy akadálya a kis-és közepes vállalkozások fejlődésének.
MTI