3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi években az MNB ugyanolyan ortodox inflációkövetést hajtott végre, mint az ECB.

A Válság azonban egyértelművé tette, hogy a jegybankok szerepe jelentősen megváltozik, és egyre jobban bele fognak folyni az aktuális gazdaságpolitikába, azaz visszatérünk azokhoz az időkhöz (50-60-70-es évek), amikor effektíve nem működtek független intézményként. Ebben a tekintetben a Matolcsy-fordulat óta a magyar jegybank elvált a korábbi ECB-féle modelltől, és egyre inkább a Fed-modellt követte, sőt.

Ennek megfelelően az MNB újraértelmezte saját célját, és a szűk inflációkövetésen túlmenve kettős célt tűzött maga elé. Eddig a fő, szinte kizárólagos cél az infláció alacsonya tartása volt, és emellett ha tudott, az MNB segíthetett a gazdaságpolitikának (de ez utóbbival nagyon korlátozottan élt). Az új módi szerint az MNB fő célja a gazdaságpolitika támogatása (habár nem ez a deklarált cél), mindaddig amíg ez nem veszélyezteti az inflációs folyamatokat. Ez nagyon jelentős változás, és az elmúlt hónapokban számos jelét láttuk. Magyarul: 2012-ig az infláción kívül semmi mással nem foglalkoztak, azóta pedig az infláció csak afféle kötőfék: mindent csinálhatnak, amíg azzal nincs baj.

Mivel a gazdasági fellendülés elején tartunk, és még igen magas az adósságszint (különösen az államé), így jelenleg a fő célkitűzés az alacsony kamatszint, és mivel ez nagyon fontos - erről korábban írtam - ezért ettől csak akkor térne el a jegybank ha súlyos stabilitási vagy inflációs kockázatokat látna, de erre csak akkor van esély egyelőre, ha a forint drasztikusan begyengül - ez ellen azonban könnyedén tudnak védekezni intervencióval. Így hát, mindaddig, amíg az államkötvényeinket megveszik, és a forint-euró árfolyam nem megy 330-340 fölé, nem valószínű, hogy az MNB kamatot emelne. Nem viccelnek, amikor azt mondják, hogy tartósan alacsony lesz a kamatszint.  

A nagy kérdés, hogy mi lesz, ha/amikor a britek meg az amerikaiak elkezdenek kamatot emelni, mekkora turbulenciát okoz ez a piacokon. Ha tehetik, ezt is kiülik kamatemelés nélkül...

Számomra ebből az következik, hogy az MNB törekedni fog az alacsony, de még inkább negatív reálkamatra (nem fognak megijedni ha eléri a 3 százalékot az infláció, sőt még 4 százaléknál sem nagyon kapkodnák magukat). Szerencsére a lakosság számára van lehetőség még ilyen környezetben is reálkamat elérésére, viszonylag egyszerűen:

//www.allampapir.hu/allampapirok/lakossagi-ugyfeleknek/premium-magyar-allamkotveny

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!