Ugyan nem szűnik meg, de szeptember 23-tól már nem lesz irányadó eszköze a kéthetes betét a Magyar Nemzeti Banknak – döntött kedden a Monetáris Tanács. Ehelyett egy új eszköz, a 3 hónapos jegybanki betét fogja a jegybanki alapkamatot biztosítani. A kéthetes betét pedig likviditáskezelési eszközként továbbra is megmarad, de az eszköz fokozatosan 1000 milliárdra történő mennyiségi korlátozása mellett, aukción kerül majd értékesítésre. Így ennek kamatát a piaci kereslet fogja meghatározni.
A jegybank reményei szerint a lépésnek köszönhetően a kéthetes állomány a jelenlegi 5000-5500 milliárd forintról egészen 1000 milliárd forintra fog csökkenni. Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint - aki kollégáival együtt egy háttérbeszélgetésen ismertette a változásokat - ez az összeg is elég a magyar bankrendszer likviditásának biztosításához.
Az új irányadó eszközzel, a 3 hónapos jegybanki betéttel szemben az állampapírok a szabályozói likviditás - amelyet a most bejelentett intézkedések keretén belül szintén megváltoztattak - szempontjából sokkal attraktívabbak, így az MNB reményei szerint egyre nagyobb mértékben fogják a kereskedelmi bankok az államot és nem a jegybankot finanszírozni.
Az intézkedések a jegybanki szakértők szerint 1000-1500 milliárd forintnyi plusz keresletet fognak generálni az állampapírpiacon. Ezzel pedig lehetőség lesz arra, hogy még tovább csökkenjen az államadósság devizaaránya, a mostani 34 százalékról 30 százalék alá.
Palotai Dániel, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint a betétállomány csökkenésével párhuzamosan mozgó devizatartalék-zsugorodás nem okoz problémát, hiszen a jelenlegi 35 milliárd eurós állománynál az éven belül lejáró külső adósság 10 milliárddal kevesebb.
Palotai április elején ezt az mfor.hu kérdésére már rögzítette
Nagy Márton szerint ha a 2014-ben elindított önfinanszírozási program (MNB: kilökjük és tereljük a jegybankban parkírozott pénzeket) egyes erejű változásokat okozott (750 milliárd feletti plusz banki állampapír-vásárlás) akkor a most bejelentett változások "2-3-szoros erősségű" változásokat eredményezhetnek.
De természetesen az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) reagálása a most bejelentett változásokra is meg fogja határozni a következményeket.
mfor.hu