Pénteken késő délután került fel a parlament honlapjára az a módosító javaslat, mely az idei költségvetést immár nyolcadik alkalommal változtatja.
A nemzetgazdasági miniszter által benyújtott módosító indítvány a költségvetési idei hiányát 1089,8 milliárd forintban állapítja meg. Ez pedig újabb majdnem 40 milliárdos növekedést jelent. Legutóbb egyébként alig két hónapja módosították az idei büdzsét, amikor is 171 milliárd forinttal növelték a hiányt 1050 milliárd forintra.
Miért van erre szükség?
A kormány a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Alapja támogatásához forrást kíván rendelni, amely az Integrációs Szervezet feladatai ellátásához szükséges vagyoni hozzájárulást szolgálja (a már meglévő 100 milliárd forint mellett a most javasolt pótlólagos fedezet e célra 35,5 milliárd forint).
Javaslatot tesz továbbá a Kormány – az Áht. előírásainak megfelelően – az Alapnak a központi költségvetés szerkezeti rendjébe illesztésére. A tervezet meg kívánja teremteni az állami vagyon bővítésére irányuló, további, a tervezetben nem bemutatott kormányzati elképzelések megvalósításához szükséges 3,5 milliárd forint pótlólagos keret fedezetét is .
Kérdéses, hogy nem növeli-e az ESA-hiányt
A tervezet a költségvetés pénzforgalmi hiányát 39 milliárd forinttal növeli meg, ami a hiány adóssággal történő finanszírozása esetén hasonló mértékben növeli a várható államadósságot is. Viszont a tanács szerint így is várhatóan csökken a GDP-arányos államadósság 2013-ban.
A Költségvetési Tanács szerint a 2013. évi ESA-hiány várhatóan a GDP 3 százaléka alatt marad, pontos értékével kapcsolatban kockázatot jelent, hogy az Integrációs Szervezetnek nyújtott vagyoni hozzájárulás ESA-módszertan szerinti elszámolása olyan kritériumoktól függ, amelyek jelenleg nem ítélhetőek meg. Amennyiben az állam a befektetéssel arányos jövedelmező részesedést szerez, akkor a vagyoni hozzájárulás az ESA-módszertan szerinti egyenleget nem érinti. Ugyanakkor a Szervezet működése nem egyértelműen profitorientált, így a tényleges statisztikai elszámolás egyelőre bizonytalannak látszik .
Azt is megjegyzik, hogy a gyakori törvénymódosítás akkor is rontja a költségvetés kiszámíthatóságát, ha önmagában a módosítások szakmailag indokoltak is.
mfor.hu