Az egyik legnagyobb idei bankcsőd pénteken következett be, amikor Chicago székhelyű Corus Bank bezárását elrendelték a szabályozó hatóságok. Illinois állam, ahol a most bezárt pénzintézet is működött az egyik vesztese a válságnak, hiszen ez a 16-ik ilyen vállalkozás volt, mely idén csődbe ment. Corus Bank az első félév végén 7 milliárd dollárnyi eszközállománnyal rendelkezett, és a most közölt adatok szerint szövetségi betétbiztosító, az FDIC számláját 1,7 milliárd dollárral terheli. Az ügyfelek ugyan betéteik egy részét visszakapják, ám a biztosítás csak 250 ezer dollárig érvényes. A Corus után maradó romokat kimazsolázzák, és az MB Financial Bank 3 milliárd dollárnyit vesz át az eszközállományból.
Emellett a hét terméseként két kisebb, egy washingtoni, és egy Minnesotában található bank dobta be a törülközőt. A Washington államban lévő Venture Bank 903 millió dolláros betétállományát a First-Citizens Bank & Trust örökli. A minnesotai Brickwell Community Bank is csődbe ment közel 72 millió dolláros eszköz- és 63 milliós betétállományával.
Amerikában a regionális bankokat elsősorban a lakásárak zuhanása és a jelzálogfedezetek elértéktelenedése sújtja, emellett komoly gondot okoz az emelkedő munkanélküliség is, mivel így egyre többen képtelenek fizetni hiteleiket. Az ország legnagyobb bankjait állami segítséggel mentették meg a bedőléstől, azonban a regionális pénzintézetek csak minimális segítséget kaptak a kormánytól.
Nem véletlen, hogy a bajba jutó bankok többsége kisebb méretű. A szövetségi kormány a gazdaságösztönző programjai keretében tőkeinjekciókat adott a vezető nagybankoknak, és ez veszélyt jelent a kis intézményekre nézve, amelyek lényegében segítség nélkül maradtak, a magánbefektetők a tönkre ment bankok közül csupán néhányat tudtak megmenteni.
A Szövetségi Hitelbiztosítási Intézet (FDIC) közölte, hogy a bankszektornak a második negyedévben összesen 3,7 milliárd dolláros vesztesége volt, miután egyre több adós válik fizetésképtelenné. Erre válaszul a bankok szűkítik az új hitelezést, és ez a gazdaság helyreállításának egyik fő akadálya.
Az amerikai állami betétbiztosítási alap a 8300 amerikai bank körében az idén még több csőddel számol. A fizetésképtelenséget jórészt hétvégén jelentik be, hogy legyen idő hétfőig az új tulajdonos neve alatt újranyitni a bankokat.
Az FDIC június végén 416 bankról állapította meg, hogy csőd közelébe jutott, ez 36 százalékos növekedés az első negyedév végéhez képest. A tönkrement bankok esetében a betéteseket kártalanító FDIC-nek tavaly júniusban még 45,2 milliárd dolláros készlete volt, idén márciusban ez az összeg 13 milliárdra apadt. A válság folytatódását jelzi, hogy június végén az FDIC már csak 10,4 milliárd dollárból gazdálkodhatott, és fennáll a veszélye, hogy év végére a készletei elfogynak.
A helyzet súlyát jelzi, hogy míg 2007-ben három, 2008-ban huszonöt, addig 2009-ben már 92 bank zárt be, és az évnek még közel sincs vége. Az amerikai történelem legnagyobb kereskedelmi banki csődjét tavaly jelentették be: a Washington Mutual takarékpénztárét, amelynek mérlegfőösszege 307 milliárd dollár volt.