3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben mind több szakértő vélekedik úgy, hogy immár megkezdődött a kilábalás a válságból, nem telik el úgy hét, hogy néhány tengerentúli bank csődjéről ne számolna be a média. Most újabb három pénzintézet zár be, ezzel 92-re nő az idén csődbe jutott bankok száma.

Az egyik legnagyobb idei bankcsőd pénteken következett be, amikor Chicago székhelyű Corus Bank bezárását elrendelték a szabályozó hatóságok. Illinois állam, ahol a most bezárt pénzintézet is működött az egyik vesztese a válságnak, hiszen ez a 16-ik ilyen vállalkozás volt, mely idén csődbe ment. Corus Bank az első félév végén 7 milliárd dollárnyi eszközállománnyal rendelkezett, és a most közölt adatok szerint szövetségi betétbiztosító, az FDIC számláját 1,7 milliárd dollárral terheli. Az ügyfelek ugyan betéteik egy részét visszakapják, ám a biztosítás csak 250 ezer dollárig érvényes. A Corus után maradó romokat kimazsolázzák, és az MB Financial Bank 3 milliárd dollárnyit vesz át az eszközállományból.

Emellett a hét terméseként két kisebb, egy washingtoni, és egy Minnesotában található bank dobta be a törülközőt. A Washington államban lévő Venture Bank 903 millió dolláros betétállományát a First-Citizens Bank & Trust örökli. A minnesotai Brickwell Community Bank is csődbe ment közel 72 millió dolláros eszköz- és 63 milliós betétállományával.

Amerikában a regionális bankokat elsősorban a lakásárak zuhanása és a jelzálogfedezetek elértéktelenedése sújtja, emellett komoly gondot okoz az emelkedő munkanélküliség is, mivel így egyre többen képtelenek fizetni hiteleiket. Az ország legnagyobb bankjait állami segítséggel mentették meg a bedőléstől, azonban a regionális pénzintézetek csak minimális segítséget kaptak a kormánytól.

Nem véletlen, hogy a bajba jutó bankok többsége kisebb méretű. A szövetségi kormány a gazdaságösztönző programjai keretében tőkeinjekciókat adott a vezető nagybankoknak, és ez veszélyt jelent a kis intézményekre nézve, amelyek lényegében segítség nélkül maradtak, a magánbefektetők a tönkre ment bankok közül csupán néhányat tudtak megmenteni.

A Szövetségi Hitelbiztosítási Intézet (FDIC) közölte, hogy a bankszektornak a második negyedévben összesen 3,7 milliárd dolláros vesztesége volt, miután egyre több adós válik fizetésképtelenné. Erre válaszul a bankok szűkítik az új hitelezést, és ez a gazdaság helyreállításának egyik fő akadálya.

Az amerikai állami betétbiztosítási alap a 8300 amerikai bank körében az idén még több csőddel számol. A fizetésképtelenséget jórészt hétvégén jelentik be, hogy legyen idő hétfőig az új tulajdonos neve alatt újranyitni a bankokat.

Az FDIC június végén 416 bankról állapította meg, hogy csőd közelébe jutott, ez 36 százalékos növekedés az első negyedév végéhez képest. A tönkrement bankok esetében a betéteseket kártalanító FDIC-nek tavaly júniusban még 45,2 milliárd dolláros készlete volt, idén márciusban ez az összeg 13 milliárdra apadt. A válság folytatódását jelzi, hogy június végén az FDIC már csak 10,4 milliárd dollárból gazdálkodhatott, és fennáll a veszélye, hogy év végére a készletei elfogynak.

A helyzet súlyát jelzi, hogy míg 2007-ben három, 2008-ban huszonöt, addig 2009-ben már 92 bank zárt be, és az évnek még közel sincs vége. Az amerikai történelem legnagyobb kereskedelmi banki csődjét tavaly jelentették be: a Washington Mutual takarékpénztárét, amelynek mérlegfőösszege 307 milliárd dollár volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!