A NOAA mérései szerint az Északi-sarkon felgyorsult a felmelegedés, és olyan csúcsokat ér el, amilyenekre nagyon rég nem volt példa. A jégtakaróra sokkal inkább illik a "gyorsan eltűnik", mint a "lassan olvad" kifejezés, mivel az Arktiszon a változások úgy felgyorsultak, hogy a tudósok nem tudnak lépést tartani a változások értelmezésével - írja a The Independent.
Az Északi-sark részei nem kevesebb, mint 11 Celsius-fokkal voltak melegebbek, mint a 20. század végén, a térségben "extrém hőmérsékleti kilengések" tapasztalhatók a NOAA szerint. A jelentést összeállító tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet gyorsabban változik, mint ahogy képesek lennének megérteni és megmagyarázni a jelenségeket.
Mindez azt jelezheti, hogy az Arktiszon több tízezer év óta a mostani lehet a legmelegebb időjárás.
Az Arktisznak jelentős hatása van az északi félteke időjárására, néhány szakember egyenesen úgy véli, hogy a térség gyors - a globális átlag kétszereséről beszélnek - felmelegedése katasztrofális extrém időjárási jelenségekhez vezethet a Föld jelentős részén.
Mivel a klímaváltozásban nem hívő Donald Trump jövő hónapban az USA elnöke lesz, így a jelentés összeállítói szerint egyre nagyobb felelősség hárul rájuk, hogy a tudományos megfigyelések fontosságát kommunikálják.
Jeremy Mathis, a NOAA arktiszi programigazgatója szerint ritkán látni, hogy az Északi-sarkról mért adatok ennyire tisztán, erősen és hangsúlyosan mutatnák a folyamatos felmelegedést és annak lépcsőzetes hatásait a környezetre, mint ahogy ebben az évben látták.
Mathis hangsúlyozta, hogy ki kell terjeszteni és fejleszteni kell a sarki megfigyeléseket, amelyek megbízható döntések alapjául szolgálhatnak mind a környezeti egészség, mind az élelmiszerbiztonság és az új kereskedelmi lehetőségeket illetően. "Az Északi-sark továbbra is a globális átlag kétszeresével melegszik" - tette hozzá.
mfor.hu