"A magyar kormány számára a foglalkoztatás bővülése, a munkahelyek megtartása a legfőbb cél. 2011-es évben ráadásul reálszintű bérnövekedés történt, ami a magasabb kategóriák esetén magasabb összeget, az alacsonyabbaknál pedig kisebb szintű növekedést eredményezett. Mivel a 2012-es év nem tűnik a növekedés szempontjából túl kecsegtetőnek, ezért még fontosabb hogy olyan intézkedések szülessenek, melyek a munkahelyek megőrzését, esetleg a foglalkoztatás bővülését is eredményezzék" - fejtette ki a kormány álláspontját Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikai államtitkár, a kedd délelőtti sajtótájékoztatón. (mfor.hu szerk.: a magánszférában az alacsony jövedelmúek esetén ez a reálbérnövekedés a 3,9 százalékos infláció ismeretében nem feltétlenül biztos)
A munkáltatói szervezetekkel való egyeztetés után azonban úgy vélik, hogy újabb lépések megtétele szükséges a fenti célok megvalósulásáért. "A szervezetek ugyanis jelezték, hogy vannak olyan ágazatok, ahol az 5 százalékos bérfejlesztés is komoly nehézségekbe ütközik, és számunkra viszont az a cél, hogy a munkahelyek megmaradjanak, ezért közösen egy olyan konstrukciót dolgoztunk ki, amely ezt a gondolkosádsmódot segíti. Emellett segít azokon is, akiknél az 5 százalékos bérfejlesztés is porblémát jelent. Ennek érdekében egy pályázati rendszert dolgozunk ki" - mondta az államtitkár.
Új pályázat a bérkompenzációra
Egy vissza nem térítendő támogatásról van szó. Ezzel kapcsolatban fontos, hogy a pályázónak vállalnia kell, hogy a béremelést valamennyi munkavállalója számára, akár visszamenőlegesen is biztosítja. Ugyanakkor vállalnia kell, hogy a munkavállalói létszámát megtartja. A bérfejlesztés szempontjából azok a régiók a legproblémásabbak - részletezte Czomba -, ahol a bérköltség az összköltség jelentős részét teszik ki, és ahol alacsony a jövedelem nagysága. Ez 260 ezer minimálbéres és 540 ezer garantált bérminimumon foglakoztatottat jelent - esetükben jelenti a legnagyobb problémát az emelés.
A pályázathoz 21 milliárd forint áll majd rendelkezésre, ehhez azonban jogszabályokat kell módosítani, vagyis a foglalkoztatási törvényt, és a költségvetést is. "Ennek ellenére február végén és március végén jelenhetnek meg legkorábban a konkrét pályázatok, hiszen szeretnénk, ha mielőbb elérhető lenne ez az érintetteknek. A pályázat keretén belül úgy gondolkozunk, hogy 2-3 százalékos támogatást kívánunk nyújtani, abban semmiképpen nem gondolkozunk, hogy a teljes 5 százalékot kompenzáljuk, hiszen ez azt jelenti, hogy semmilyen terhet nem kell vállalnia a munkaadónak, ami kérdésessé teheti a piaci szerepvállalását is. Reményeink szerint ezzel 450 és 700 ezer fő bérkompenzációjára adunk lehetőséget".
"A pályázat mellett a jövőben munkahely megőrző és teremtő pályázatokat is tervezünk, hiszen az elmúlt válságos időszak is bizonyította, hogy még ilyen körülmények között is vannak fejleszteni szándékozó vállalkozások. Az azonban valamennyi pályázatnál kiemelt fontosságú lesz, hogy azokat támogassuk, akik a bérkompenzációban a partnereink" - emelte ki Czomba Sándor.
Összesen 184-185 milliárd a kompenzációra
Újságírói kérdésre az államtitkár kifejtette: az 5 százalék feletti kompenzációra a kormány 100 milliárdos keretet szán, míg az újonnan kidolgozott pályázati forrás 20-21 milliárdot tesz majd ki, míg a közszféra kompenzációjára 64 milliárd forint áll rendelkezésre. A munkahelyek megőrzése és a több mint 6000 közszolga elbocsátásának összefüggésével kapcsolatban Giró-Szász András kiemelte, hogy a szóban forgó pozíciók fele betöltetlen státusz volt, a többi, ténylegesen elbocsátott munkavállaló kezét pedig nem engedte el a kormány, hiszen számukra a Karrier Híd Program könnyíti az elhelyezkedést. Ez ugyanis a szociális hozzájárulási adóból levonható kedvezményt nyújt azoknak a munkavállalóknak, akik elbocsátott közszolgát foglalkoztatnak.
A sajtótájékoztató végén újságíró kérdés irányult arra a kedden megjelent hírre, miszerint a kormány egymilliárd forintot szánna nemzeti konzultációra. A kormányszóvivő válaszában sok konkrétumot azonban nem árult el. Miután kifejtette a nemzeti konzultáció fontosságát és létjogosultságát, az összeget illetően nem tudott pontosan nyilatkozni megfelelő információk hiányában. Ezt későbbre ígérte.
Székely Sarolta
mfor.hu