A Nemzetközi Valutaalap decemberben mondott nemet arra a kérésre, hogy még tavaly folyósítsa a készenléti hitelkeret esedékes részletét, vagyis utalja át az Ukrajnának biztosított hitel 3,8 milliárd dolláros, negyedik részletét. A részletet azóta sem folyósították, az elnökválasztást övező belpolitikai bizonytalanságok miatt. Az IMF többször jelezte elégedetlenségét a költségvetés kormányzati kezelése miatt is.
Ukrajna eddig 10,6 milliárd dollárt hívott le a 16,4 milliárd dolláros IMF-hitelkeretből. Az ukrán kormányfő korábban már felvetette annak lehetőségét, hogy kormánya új programot alkudnak ki a Nemzetközi Valutaalappal, Ukrajna felfüggesztett hitelprogramja helyett. "Vagy folytatjuk a már futó hitelprogramot, vagy egy új, nagy konstrukciót dolgozunk ki, hogy végrehajthassuk a szükséges reformokat" - mondta Mikola Azarov.
A Fitch Ratings március közepén stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Ukrajna mélyen spekulatív szuverén adósbesorolásainak kilátását, arra hivatkozva, hogy az új ukrán kormány megalakulásával csökkent az elhúzódó gazdaságpolitikai bizonytalanság kockázata. A legnagyobb európai hitelminősítő a kilátásjavítással együtt megerősítette a hosszú lejáratú ukrán bel- és devizaadósság "B mínusz" osztályzatát, és a rövid futamidejű devizakötelezettségek "B" besorolását is.
Korábban egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is visszaemelte Ukrajna adósbesorolását a rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "CCC" sávból a "B" kategóriába, szintén arra hivatkozva, hogy a korábbi magas politikai kockázat enyhült. Az új ukrán vezetés úgy becsli, hogy az idén már 3-3,1 százalékos növekedés várható Ukrajnában, a tavalyi 15 százalékos GDP-csökkenés után.
MTI/Menedzsment Fórum