A bank a lépést a rubel erősödésével és azzal indokolta, hogy mérséklődnek az inflációs kockázatok, miközben továbbra is fennáll a veszélye a gazdaság további gyengülésének.
A kamatcsökkentés mértéke megfelelt az elemzői konszenzusnak.
Egy év alatt az orosz központi bank 17 százalékról 5,5 százalékponttal csökkentette az alapkamatot, ami így gyakorlatilag a tavaly ősz végi szintre került vissza.
Többek között ennek köszönhető, hogy a "rombadőlt" orosz autópiac nem csúszott tovább az elmúlt hónapokban.
Azután, hogy márciusban csúcsra kerül az infláció, a fogyasztói áremelkedés áprilisban 16,4 százalékra, májusban 15,8 százalékra mérséklődött. A jegybank számításai szerint június 8-ikai állapot alapján a fogyasztói áremelkedés 15,6 százalék volt. A központi bank szerint az élelmiszerimportra tavaly augusztusban kivetett orosz tilalom inflációnövelő hatása már nem érzékelhető.
A jegybank azzal számol, hogy az infláció nem haladja meg a 7 százalékot 2016 júniusában, 2017-ben átlagosan 4 százalék lesz az idei 12-14 százalék után.
A kamatdöntés után a rubel némileg erősödött a dollárhoz és az euróhoz képest. A dollár 55,1 rubelről 54,75 rubelre gyengült fél óra alatt, az euró árfolyama pedig 61,8 rubelről 61,44 rubelre változott.
Az orosz központi bank hétfőn ismertetett előrejelzése szerint idén 3,2 százalékkal zsugorodik a hazai össztermék (GDP), jövőre viszont már 0,7 százalékkal erősödik 70 dolláros hordónkénti átlagos olajár mellett. Hétfőn 13 óra körül a Brent olajfajta hordónkénti ára 64,45 dolláron állt.
MTI