5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Matolcsy szerint fél százalékos növekedésig "golyóálló" a 2012-es büdzsé tervezete, mostanra azonban egyre többen számítanak recesszióra Magyarországon. Ez pedig elolvaszthatja a tartalékokat, ami miatt további kiigazításra lehet szükség. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint az IMF sugallatára könnyen lehet, hogy megint elővesszük a vagyonadó javaslatát. Mfor.hu-háttér.

150 milliárdos lyuk

Azok után, hogy a német Bundesbank 0,5-1 százalékra csökkentette 2012-es növekedési előrejelzését, a magyar kormány sem tartja reálisnak az eddig tervezett 1,5 százalékos GDP-bővülést - mondta el péntek esti sajtótájékoztatóján Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Szerinte mi hasonló ütemben növekedhetünk jövőre, mint a németek. "A költségvetés szerencsére golyóálló, fél százalékos növekedésig a tartalékok miatt kibírja a lassulást" - emeli ki a nemzetgazdasági miniszter.

Az utóbbi időben azonban egyre többen vélik úgy, hogy már a fél százalékos növekedés is csak álom, hétfőn például az OECD csökkentette a magyar növekedési kilátásokat, szerintük 0,6 százalékos visszaeséssel kell szembesülnünk. Ezzel pedig veszélybe kerülhet a költségvetési hiánycél tarthatósága, hiszen ekkora visszaesést már a tartalékokkal sem tudna elviselni a büdzsé.

"Mi ennél is pesszimistábbak vagyunk, 2 százalékos gazdasági visszaesést várunk 2012-ben. Éppen ezért a költségvetési törvény tervezetében szereplő 2,5 százalék helyett további intézkedések nélkül 3,5 százalék lenne a hiány, vagyis a 3 százalék alatti deficithez a GDP fél százalékának megfelelő, nagyságrendileg 140-150 milliárd forintos kiigazításra lehet szükség" - mondta az mfor.hu kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Ha pedig a kormány foggal körömmel ragaszkodik az eredeti, 2,5 százalékos célhoz, akkor kétszer ekkora összeget, nagyságrendileg 300 milliárd forintot kell valahol találnia.

Hol lehet még szorítani?

"Ott lenne a legcélszerűbb megfogni ezt az összeget, ahol a legnagyobb kiengedés történt, vagyis az szja területén. Ezzel azonban az a probléma, hogy év közben nagyon nehéz változtatni az adószabályokon, jelenleg pedig a kormány elszántnak tűnik az egykulcsos adó mellett" - válaszolta Török Zoltán arra a kérdésre, honnan lehet pótolni a kieső összeget.

Az elemző szerint a kiadási oldal már most is annyira feszített, hogy ott már nem nagyon lehet további összeget megtakarítani, főleg nem ekkora nagyságrendben. Éppen ezért elsősorban bevételnövelő intézkedésekkel, adóemelésekkel lehet kompenzálni a gazdaság visszaesését, azonban minden ilyen intézkedésnek komoly politikai ára van a kormány számára, ezért ódzkodnak egyelőre megtenni ezeket.

Majd az IMF megoldja a dilemmánkat

"Célszerű lenne például egyfajta vagyonadót vagy ingatlanadót bevezetni, abból pótolni lehetne a kieső bevételt. A Bajnai-kormány már pedzegette egy vagyonadó bevezetését, valószínűleg ők sem maguktól találták azt ki, hanem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kérte. Ha pedig most újabb megállapodást kötünk velük, akkor könnyen lehet, hogy megint lesz hasonló kérés" - vélekedik a Raiffeisen szakembere.

A Bajnai-kormány vagyonadó-javaslatát egyébként az Alkotmánybíróság (Ab) minősítette alkotmányellenesnek, ezért végül csak részben került bevezetésre. Az eredeti tervek szerint a 30 millió forint feletti ingatlanokra, valamint a nagyértékű gépjárművekre és vízi járművekre vonatkozott volna az adó. Ebből a legfontosabbat, az ingatlanokra vonatkozó rendelkezést végül megsemmisítette az Ab, de elsősorban technikai okokra hivatkozva. A törvény szerint ugyanis a tulajdonosoknak kellett volna önkéntesen megállapítaniuk az ingatlan értékét, majd utólag az adóhatóság ellenőrizte volna és 10 százaléknál nagyobb eltérés esetén bírságot szabhatott volna ki. Az Alkotmánybíróság szerint a lakóingatlanok értékbecslésénél akár 30-40 százalékos eltérés is lehet, a törvény a forgalmi érték meghatározásában rejlő kockázatot az adóalanyra hárította, és ez jogbizonytalanságot teremt.

Vagyis az Ab nem azt mondta ki, hogy nem lehet ingatlanadót bevezetni Magyarországon, hanem azt, hogy nem lehet a tulajdonosra terhelni a forgalmi érték meghatározásában rejlő kockázatot.

A vagyonadó, illetve ingatlanadó kérdése szintén érzékeny témakör, politikailag komoly károkat okozhat a kormánypártoknak. Éppen ezért sokáig tabutémaként kezelte a jelenlegi kormány a kérdést. Tavaly a választások előtt az is megtörtént, hogy Mádi László azért került le a Fidesz választási listájáról, mert egy konferencián úgy nyilatkozott, hogy hosszabb távon lehet létjogosultsága egy ingatlan alapú adózásnak. Akkor a párt azzal indokolta a jelölt körön kívülre kerülését, hogy nem egyezik a véleménye a hivatalos állásponttal az ingatlanadó ügyében.

Hosszú szünet után az elmúlt hónapokban megint terítékre került az ingatlanadó esetleges bevezetése, hiszen a 2012-es adótörvényekhez érkezett egy olyan módosító javaslat, mely szerint az önkormányzatok saját hatáskörükben a forgalmi érték 3 százalékának megfelelő adót vethettek volna ki. Ezt a javaslatot végül sem a kormány, sem a Fidesz-frakció nem támogatta.

Egyébként nem az IMF az egyetlen, aki szeretne Magyarországon ingatlanadót, hiszen az OECD már idén tavasszal azt javasolta a kormánynak, hogy az szja-csökkentés miatti bevételkiesést ne egyszeri válságadókból és a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításából, hanem inkább a kiadások visszaszorítása, a bázis kiszélesítése és magasabb ingatlanadók alkalmazása révén kellene finanszíroznia.

Török szerint az is elképzelhető, hogy nem lesz kiigazítás, és 3 százalék felett lesz jövőre a deficit, akkor viszont az Európai Unió oldaláról fenyegetne az, hogy a túlzott deficit eljárás miatt az uniós támogatások egy részét befagyasztják Brüsszelből.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!