A sajtótájékoztató véget ért...
11:41
Abban az esetben, ha az első két lépés nem lenne elegendő Brüsszel számára az idei és a jövő évi költségvetés tekintetében, akkor ahogy tavaly év végén is, meg fogjuk kérni a bizottságot, hogy mondják meg, mi az a szám, ami számukra elfogadható, és mi a harmadik lépéssel meg fogjuk azt lépni" - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő újságírói kérdésre.
11:23
"A mi véleményünk szerint idén intézkedések nélkül is teljesül a 2,7 százalékos költségvetési hiány" - hangsúlyozta Varga.
Idén a beruházások finanszírozásának leállítása csak abban az esetben történhet meg, a Brüsszel a zárolásokkal együtt sem látja, hogy 3 százalék alatt lenne a hiány - jegyezte meg.
11:20
Olyan kiadások csökkentésére törekednek, melyek elsősorban takarékosabb működésre ösztönzik az államháztartás szereplőit. A zárolás mindenkit érint, a költségvetési fejezeteket, az alkotmányos intézményeket, a minisztériumokat, az állami alapokat is (munkaerőpiaci, kulturális alap) - részletezte a miniszter újságírói kérdésre.
Természetesen az a 17 intézmény, melyet eddig sosem érintettek a zárolások, mint például a Vöröskereszt, a daganatosokat támogatók, most sem kerülnek az intézkedés hatálya alá.
11:16
A Bankszövetséget Varga már tájékoztatta ezekről a lépésekről.
11:11
Háromkörös javaslatsor van - jelentette be Varga.
Az első lépés egy zárolás az államháztartás intézményrendszerén belül. A különböző fejezeteknél 92,9 milliárd forint értékben zárolnak, de amennyiben a gazdaság mutatói kedvezőbben alakulnak a vártnál, a zárolás feloldása megtörténik. Ez az idei és a jövő évre is érvényes.
Amennyiben a fenti nem lenne elegendő, akkor a második lépés az átmeneti, egyszeri beruházások közvetlen folyó finanszírozásának felfüggesztése lesz. Ilyen beruházás például a stadionépítés, vagy a Kossuth tér rekonstrukciója. Ezeket akkor lehet folytatni, ha az államnak vagyon-, vagy vagyoni jog értékesítéséből bevétele származik.
A két tételből jövőre 150 milliárd forint megtakarítás származhat.
Ha ez még mindig nem lenne elegendő, akkor további kiigazítások jöhetnek. Például a tranzakciós illeték, az energiaadó, vagy a bankadó emelése. Varga azonban reméli, hogy ezekre nem lesz szükség, hiszen mindez elegendő lesz Brüsszel számára.
11:10
Most a miniszter az adósságcsökkentésben elért sikereket idézi fel és veti össze a többi uniós országéval. Az vitathatatlan, hogy ezen a téren igen jól állunk.
11:07
Az elmúlt években folyamatos vita alakult ki Brüsszel és a kormány között, hogy a gazdaság milyen állapotban van, hogyan fog teljesíteni, és rendre a magyar kormányéhoz közelebbi számok teljesültek - vette át a szót Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter ismét a tavalyi és 2011-es hiányszámokat idézi, illetve a brüsszeli prognózis és a valóság közötti eltéréseket.
Az idei évre is úgy érzik, hogy bár vannak pozitív és javuló mutatók a brüsszeli jelentésben, egyes tételeket nem vett figyelembe. Ide sorolja Varga a különböző ellátások nominális szinten tartását - például a közszféra bérbefagyasztása -, szerinte ezt is figyelembe kell venni. Hasonló a helyzet a hatékonyabb adóbeszedéssel is.
11:06
Egyértelműen kijelenthető, hogy szükségtelenek az Európai Bizottság által kért kiegészítő intézkedések, a tartalékok a büdzsében pedig biztosítják a 3 százalék alatti hiányt - mondta Giró-Szász András. Ennek ellenére, hogy kikerüljünk az eljárás alól, meglép a kormány bizonyos lépéseket.
Előzmény
Múlt pénteken jelent meg az Európai Bizottság tavaszi gazdasági prognózisa, mely a kormány szempontjából nem minden területen közölt pozitív adatokat. Az idei évre bár 3 százalékos hiányt vélnek a brüsszeli szakemberek, jövőre újfent 3,3 százalékos lehet a költségvetési deficit, ami a túlzottdeficit-eljárás miatt különösen rossz hír.
Ez pedig már akkor előrevetítette a kiigazító lépések szükségét, bár Varga Mihály, a jelentést kommentáló sajtótájékoztatóján nem jelentett be semmit, és elmagyarázta, miért is tartják elhibázottnak a bizottság jelentését.
Tegnap Orbán Viktor mégis arra kérte fel a nemzetgazdasági tárca vezetőjét, hogy dolgozzon ki Brüsszel számára elfogadható intézkedéseket, melyek egyben a kormány gazdaságpolitikájába is illeszkednek. Nettó értéken egyébként számításaink szerint egy megközelítőleg 150 milliárdos csomagra lenne szükség. Ennek kapcsán Varga Mihály délelőtt 11 órakor tart sajtótájékoztatót.
Az amúgy szűk mozgástér kapcsán péntek reggel készítettünk egy átfogó elemzést, melyben alternatívaként a tranzakciós illeték emelését is említettük. Friss sajtóinformációk szerint ez lehet az egyik pontja a Varga-csomagnak, és akár duplájára is emelkedhet a mostani 0,2-0,3 százalékos kulcs.
Székely Sarolta
mfor.hu