A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataira reagálva Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője MTI-nek elmondta: kiemelkedő a januári adat, a kétszámjegyű növekedés szokatlanul nagy dinamikát mutat. A szakértő szerint nem váratlan a jó teljesítmény, mivel a tavalyi bázis nagyon alacsony volt az uniós beruházások elmaradása miatt. Varga Mihály szerint "kilőtt az építőipar", ami jó alapot adhat, hogy teljesüljön az idei 4 százalékos növekedés.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője MTI-hez eljuttatott kommentárja szerint a növekedés mértéke a kérdés, amit befolyásolhat az is, hogy az építőiparban lesz-e elegendő munkaerő a fejlesztésekhez.
Futó Gábor, a Futureal-csoport alapítója kommentárjában kiemelte: a lakáspiac idei történéseit főként az átmeneti időtartamra bevezetett 5 százalékos áfakulcs jövője körüli bizonytalanságok és az építőipari kapacitások szűkössége határozza meg.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője azt mondta a várakozásoknak megfelelően alakult a január az építőiparban. Az alacsony tavalyi bázis és a múlt évi rendelésállományok miatt ugyanis várható volt a komoly növekedés. A januári adatok szerint az új szerződések volumene 212 százalékkal, a hó végi rendelésállomány pedig 123 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, ami szintén jelentős bővülést vetít előre.
A szakember közölte továbbá, hogy a rendelésállományokon alapuló tényleges építkezések késleltetve 9-12 hónap múlva jelennek meg a termelési adatokban. Miután a rendelésállomány szintje már a múlt évben is növekedett, ezért az idén több építkezés már megjelenik majd a termelési adatokban. Németh Dávid szerint 2017 első hónapjaiban akár 20 százalékos lehet a növekedés az ágazatban, tekintettel arra, hogy a múlt év hasonló hónapjaiban nagyon jelentős 20-30 százalékos visszaesések voltak. “A 2016-os termeléscsökkenés, valamint az idén várható bővülés hozza vissza a szektort a 2015-ös szintekre” - mondta a szakértő, hozzátéve: az épületépítések mellett az uniós forrásokból finanszírozott beruházások is szerepet játszanak a növekedésben.
Az építőipar januári teljesítménye "szinte kilőtt", emögött a tavaly indított beruházásösztönző lépések húzódnak meg, amelyek jelentősen hozzájárulnak az idén az építőipar bővüléséhez - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön az M1 aktuális csatornán az januári építőipari adatokat kommentálva.
Varga Mihály szerint a januári építőipari növekedés jó évet alapozhat meg, teljesülhet az idén a 4 százalék feletti gazdasági növekedési várakozás.
A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a kormány jelentős támogatást vállalt a magánerős lakásépítések ösztönzésére, a lakásépítések száma jelentősen megugrott, tavaly meghaladta a 10 ezret, amire évek óta nem volt példa.
Hozzátette: az idén várhatóan tovább nő a lakásépítések száma, amit alátámaszt, hogy a kiadott lakásépítési engedélyek száma tavaly meghaladta a 31 ezret.
Varga Mihály kiemelte: cél, hogy az idén a lakásépítések aránya az építőiparon belül növekedjen és meghaladja a 10-12 százalékot.
A miniszter elmondta: arra számítanak, hogy emelkedik az idén az ipari beruházások teljesítménye is, a vállalkozások beruházásait segíti az uniós pályázatok nyerteseinek folyósított előleg és a teljes összeg felhasználása.
Az építőipari megkötött szerződésállomány mértéke 200 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, így a családik otthonteremtési kedvezmény (csok) mellett a hazai és az uniós támogatások felhasználása is hozzájárul ahhoz, hogy az ipar, a szolgáltatás területén egyre több építőipari beruházás valósuljon meg - mondta.
Varga Mihály kitért arra, hogy az építőiparban egyre szűkösebb a rendelkezésre álló munkaerő, ezért felgyorsítják a felnőtt- és szakképzési programokat.
A kormány év közben folyamatosan figyeli majd, hogy mely programok kaphatnak ösztönzést. Ha a magánerős lakásépítések felfutnak, évközben el lehet majd gondolkodni azon is, hogy a különböző régiókban hogyan lehet segíteni a használt lakások felújításának, megvásárlásának támogatását - tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.
MT I- mfor.hu