3p

Elhamarkodott lenne Varga Mihály szerint két hónap adata alapján beszélni a dohánytörvény miatt kieső adóbevételekről, illetőleg azok pótlásáról; a nemzetgazdasági miniszter, Varju László (DK) írásban feltett kérdésére leszögezte: a hatásvizsgálathoz hosszabb időszaknak kell eltelnie és több tényezőt kell figyelembe venni.

A parlament honlapján olvasható a kérdés, és az október 1-i dátumot viselő válasz is. A kérdés arra hivatkozik, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett adatok szerint júliusban 6, augusztusban pedig 12 milliárd forinttal kevesebb jövedéki adó folyt be a dohánytermékek után, mint tavaly ugyanezekben a hónapokban. Ezeken túl az áfabevételek is csökkentek a tavalyihoz képest, e két hónap alatt 5 milliárd forinttal. A kiesés így 23 milliárd forint.

Varjú László ezekből az adatokból arra következtetett, hogy az éves adóbevétel kiesés 130-150 milliárd forint lesz, majd ezzel állította szembe a dohánykereskedők - várható - 50 milliárd forintos árrését. "Nem jártunk volna mindannyian jobban, ha azt az évi 50 milliárdot Önök trafiktörvény nélkül, egyenesen a költségvetésből juttatták volna barátaiknak és üzletfeleiknek?" - szólt a képviselő másik kérdése.

Varga Mihály válaszában kiemelte, hogy téves és elhamarkodott lenne a kiragadott három adatból egy rendszer működésére nézve következtetéseket levonni. Az az állítás, hogy két hónap alatt 23 milliárd forinttal csökkent a dohánytermékek utáni adóbevétel, nem vizsgálható a gazdasági kontextusból kiragadva. Múlt év júliusában és augusztusában - a várható adóemelés és a cigarettás dobozokon elhelyezett kombinált képes figyelmeztetések bevezetése miatt - a kereskedők nagy készleteket halmoztak fel. Emiatt magasak voltak az adóbevételek, míg idén - az új rendszerre való átállás okozta átmeneti hatásként - elsősorban augusztusban rendkívül alacsony volt az adóbevétel.

A kereskedők azonban idén augusztusban már kiugró, idei rekordnak számító, adójegy mennyiséget vettek át a NAV-tól, amelynek hatása főként a szeptemberi befizetésekben fog megmutatkozni.

A miniszter visszautasította a képviselőnek azt a vádját, hogy a dohány koncessziót a kormány barátai kapták. Mint írta: a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság elnyerésére irányuló pályázatok értékelését a független testületként működő, Bíráló Bizottság végzi. "Ezért határozottan vissza kell utasítanom minden olyan, kérdésnek álcázott alaptalan vádaskodást, amely annak a látszatát igyekszik kelteni, miszerint a koncessziós jogosultságok a jogszabályokat és a tisztességes verseny alapelveit sértő módon kerültek kiosztásra" - fejezte be válaszát Varga Mihály.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!