3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány szeptember végére véglegesíti az aktualizált makrogazdasági előrejelzést; jövőre a GDP 1,9 százalékkal nőhet, majd a bővülés 2015-ben és 2016-ban 2,3, illetve 2,5 százalékra gyorsulhat, a 2017-2022-es évekre pedig, kedvező nemzetközi konjunktúra esetén 2,5-3,5 százalékos éves növekedési ütem prognosztizálható - válaszolta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Juhász Ferenc (MSZP) írásban feltett kérdésére.

Az Országgyűlés honlapján olvasható válaszban a miniszter kifejti: az aktualizált makrogazdasági előrejelzést, amely a 2014-es költségvetés megalapozását is szolgálja, a kormány a költségvetési törvényjavaslat mellékleteként nyújtja be az Országgyűlésnek. Emlékeztet rá, hogy a konvergenciaprogram 2013-ra 0,7 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál. Megjegyzi: a növekedéshez pozitívan járul hozzá a háztartások fogyasztási kiadásának bővülése, amelyet a növekvő foglalkoztatottság mellett a lakosság rendelkezésre álló jövedelmének kormányzati intézkedésekkel támogatott emelkedése is ösztönöz. A nettó export bővülésében jelentős szerepet játszanak az újonnan kiépült járműipari kapacitások, amelyek szintén a GDP növekedését támogatják - írja a miniszter.

2014-ben a fogyasztás növekedése tovább gyorsulhat, emellett a beruházások ismét növekednek, amit az alacsony alapkamat, az MNB-hitelprogramja és az uniós források intenzívebb felhasználása támogat. A stabil gazdasági növekedést az infláció alacsony szinten tartása is biztosítja, 2013-ban és 2014-ben a konvergenciaprogramban prognosztizált értékeknél (3,1 százalék és 3,2 százalék) is mérsékeltebb lehet a fogyasztói árak emelkedése.

A nemzetgazdasági miniszter a levelében kitér arra: 2015-2016-ban a növekedés szerkezete várhatóan egyre kiegyensúlyozottabbá válik, az élénkülő külső kereslet mellett a belső kereslet is nagyobb mértékben járul hozzá a gazdaság növekedéséhez, ugyanis a foglalkoztatottság és a nettó bérek, illetve az elkölthető jövedelmek további emelkedése élénkíti a fogyasztást.

Ezeknek a tényezőknek a hatására a növekedés fokozatosan gyorsul: a konvergenciaprogramban közölt számításoknak megfelelően 2015-ben és 2016-ban 2,3, illetve 2,5 százalékos GDP-növekedés várható. Ezt követően, 2017-2022 között kedvező nemzetközi konjunktúra esetén 2,5-3,5 százalékos éves növekedési ütemek prognosztizálhatók, amelyek mintegy 1-2 százalékponttal haladhatják meg az Európai Unió egészének várható növekedési ütemét. Így folytatódni fog a felzárkózás az európai fejlettebb országokhoz, a magyar gazdaság növekedési üteme hosszú távon is meghaladja az EU átlagát.

A miniszter a válaszában rámutat: a stabil gazdasági növekedést az infláció alacsony szinten tartása is biztosítja, és  emlékeztet rá, hogy a kormány már korábban 2,8 százalékra módosította a 2014. évi inflációra vonatkozó előrejelzést. A 2015 utáni években a kormány prognózisa szerint a jegybank által meghatározott 3 százalékos inflációs céllal összhangban változnak a fogyasztói árak - olvasható Varga Mihály válaszlevelében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!