Az elmúlt két évben szinte minden devizával szemben nagyon sokat erősödött az amerikai dollár, mivel kialakult az a nézet, hogy az amerikai a legegészségesebb gazdaság és emiatt itt lesznek először kamatemelések, és a kamat az, ami vonzóvá tesz egy fizetőeszközt. Ehhez járult hozzá még az is, hogy a dollárban eladósodott - elsősorban feltörekvőországokbeli, gyakran nyersanyagkapcsolt - cégek bőszen vásárolták a dollárt, hogy adósságaikat visszafizethessék. Habár azt gondolom, hogy mindkét folyamat újra fog majd indulni, és 2016 második felétől/2017-től ismét a dollár erősödésére van esély, most úgy tűnik, hogy az amerikai fizetőeszköz árfolyamában nagyobb fordulat alakult ki.
A dollár ereje nagy részben a kamatemelési várakozásokra épült, ezeknek viszont előfeltétele az erős gazdaság, hiszen anélkül nincs kamatemelés. Mivel azonban a világgazdaság úgy tűnik komoly mélyrepülésbe kezdett, ez nyilván nem hagyja érintetlenül az USA-t sem, ahol pedig a monetáris kondíciókon már amúgy is sokat szigorított a vállalati kötvénypiacon látható hozamemelkedés és magának a dollárnak a korábbi erősödése is. Ezekre különböző becslések vannak, de valahol 50-200 bp közötti kamatemelésnek feleltek meg a gazdaság szempontjából, és erős szembeszelet jelentenek még jegybanki kamatemelés nélkül is. Így, amennyiben a lassuló világgazdaságról alkotott kép nem változik, az amerikai jegybank nem nagyon lesz képes kamatot emelni, sőt, egyre többen azt gondolják, hogy akár a múltkori kamatemelést is visszacsinálhatja.
Emiatt megkezdődött a korábban felépített spekulatív dollár-vételi pozíciók felszámolása, amely talán a leglátványosabb a japán jenben. Ennek a folyománya az arany erősödése is. Ha az 1998-as válság jó modell a jelenlegi helyzetre (és azt gondolom jelentős részben az), akkor gyors, drasztikus dollárgyengülést is láthatunk, amelyet később ugyanolyan gyors és heves dollárerősödés követhet. Éberség elvtársak, éberség!