A Countrywide becsődölésének a lehetősége jogilag létezik, mivel különálló jogi személy, ugyanakkor az eljárás nagyon komolyan visszaüthet a Bank of America-ra is, mivel megkérdőjelezné a legnagyobb amerikai bank pénzügyi erejét.
A leánybank csődje egy olyan "nukleáris" opció a BofA vezérének, Brian T. Moynihannak a kezében, amellyel a Countrywide-ot perelők ellen vethet be, vélekednek piaci elemzők. A Bank of America-nak körülbelül 30 milliárd dolláros vesztesége van a bedőlt lakáshiteleken, amelyet elsősorban a Countrywide nyújtott a válság előtt, és amely akár meg is duplázódhat a következő években.
A Countrywide a legnagyobb jelzáloghitelező volt a válság előtt, 2007-ben például a 408 milliárd dolláros piacon 17 százalékos részesedéssel rendelkezett. A bank a 2008-as válságban megroppant és az akkor még Kenneth D. Lewis által irányított Bank of America felvásárolta.
Miután a második negyedévben a Bank of America elsősorban a Countrywide vesztesége miatt 8 milliárd dolláros veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, és megindultak a találgatások a bank elleni jelzáloghitelekkel kapcsolatos perekről, a részvény ára beszakadt, piaci kapitalizációjának kétharmadát elveszítette. A BofA papírjai a januári 15 dollár feletti szintekről 6 dollárig esett, majd a Goldman Sachs-nál már megismert technikával operáló Warren Buffett belépett a bank tulajdonosainak táborába, amitől a részvény jegyzése újra 7 dollár felé emelkedett.
mfor.hu