Az ország harmadik legnagyobb bankja ötmilliárd eurós feltőkésítésre vár, különben az Európai Központi Bank (EKB) az év végén várhatóan megvonja a működési engedélyét. Az EKB által idén nyáron végzett pénzintézeti stressz-teszteken az olasz bank az utolsó helyezést érte el egész Európában, főleg rossz hitelállománya miatt.
A leköszönő kormány az EKB-nál közbenjárt annak a tervezett feltőkésítési mentőcsomagnak az elfogadásáért, amelyet a bank vezetése dolgozott ki. A csomagot jegyző befektetési bankok viszont visszaléphetnek a tranzakció szervezésétől, amennyiben a pénzügyi piaci folyamatok kedvezőtlenül alakulnak.
A szóban forgó befektetési bankok éppen hétfőn ültek össze, hogy eldöntsék, közreműködjenek-e a tervezett részvénykibocsátásban. Végül arra jutottak, hogy 3-4 nappal elhalasztják a döntést, hogy világosabban lássák, miként alakul a politikai helyzet.
Hétfőn, a népszavazást követő első kereskedési napon, több mint 10 százalékot is esett a bank árfolyama a milánói tőzsdén, de a déli órákra ledolgozta a veszteséget, és már pénteki záróértékéhez közel járt. Nehezebbé teszi új befektetők bevonását az, hogy a nem szavazatok győztek a népszavazáson, ekkora összegnél ez egy igen nagy kihívás - véli a Morgan Stanley elemzője.
Amennyiben nem sikerül a piaci feltőkésítés, a bank állami megmentése várható. Ez esetben komoly veszteség érné az alárendelt kötvénytulajdonosokat, és ennek elkerülése érdekében lobbizott Matteo Renzi kormánya az EKB-nál. Még nem világos, hogy a részvénytulajdonosokat mekkora veszteség éri egy esetleges állami beavatkozásnál.
Az olasz bankszektor a pénzügyi válság óta eddig nem szorult állami segítségre, de a 360 milliárd eurónyi kétes hitellel küszködő ágazat lassan képtelen lesz a piacról finanszírozni magát. Több bank is feltőkésítésre vár, többek között az eszközérték alapján számolt legnagyobb bank, az Unicredit is. Utóbbi közel 13 milliárd euró friss tőkére szorul, amelyet jövőre kíván összegyűjteni piaci forrásokból.
MTI