A dokumentum szerint a 2010-es költségvetési hiány csekélyebb lehet a GDP 5,4 százalékánál. A jelentés emlékeztet rá, hogy Oroszország 2015-re szándékozik felszámolni a hiányt, és ehhez a 2011-2013 között a GDP 6 százalékának megfelelő összeget kíván felszabadítani a kiadások optimalizálásával.
A világbank szerint azonban ez nem lesz elegendő a lakosság elöregedése és csökkenése miatt felmerülő megnövekedett szociális kiadások fedezésére: e kiadások várható növekedését a Világbank a 2016-2020 közötti időszakra a GDP 3,5 százalékára becsüli.
Ugyanakkor ebben az időszakban a jelentés szerint csökkeni fog az orosz gazdaság energiahordozókból származó bevétele, mert nem nő a kitermelés, és ezt nem fogja kompenzálni az árak növekedése.
Ezért a Világbank szerint nem eléggé előrelátó, hogy a 2011-re szóló költségvetést hordónként 75 dolláros, a következő évit 78 dolláros, és a 2013-ra szólót 79 dolláros kőolaj-árra alapozták. "Az betervezett árak ugyan alapvetően megfelelnek az előrejelzéseknek, de a tervezés ilyen módja sérülékennyé teszi Oroszországot az árak váratlan esésével szemben és így megfosztják a költségvetést a ,,biztonsági párnától" - mutatott rá a jelentés. Hozzátette, hogy ha netán a kőolaj ára hordónként 60 dollárra csökken, az exportjából származó jövedelem visszaesése elérheti a GDP 2 százalékát is, ami jóval 5 százalék fölé emelné a 2011-es költségvetés deficitjét.
A jelentés szerint az orosz bankok és gazdasági társaságok külföldi hiteleivel kapcsolatban nem kell jelentős problémákra számítani.
A dokumentum rámutatott: a válság utáni élénkülés gyorsabb azokban a térségekben, ahol jelentősebb a kis- és közepes vállalatok aránya. A Világbank szerint a válság valószínűleg megteremtette a reformok megvalósításának lehetőségét és impulzust adott az állami és a pénzügyi szektor reformjainak újbóli átgondolásához és felgyorsításához, továbbá a gazdaság regionális szinten történő diverzifikálásához.
A jelentés a DGP növekedésének prognózisát 2010-re 4,5 százalékról 4,2, 2011-re 4,8 százalékról 4,5-re és 2012-re 4,7-ről 3,5 százalékra csökkentette.
Ugyancsak csökkentette a kőolaj árának várható alakulására vonatkozó előrejelzését, míg a vérható kereslet 2,1 százalékos növekedését helyezte kilátásba.
A várható inflációt az idei évre 8-9 százalékra becsülte a Világbank (a júliusi előrejelzés 7-8 százalék volt), s arra számít, hogy jövőre is legalább 8, 2012-ben legalább 7 százalék lesz.
A jelentés megállapította, hogy a nyári aszály következtében Oroszországban előre láthatólag mintegy 700 ezer ember kerül a szegénységi küszöb alá.
MTI