Az év első negyedévéhez képest az eurózóna gazdasága 0,1, a teljes unióé pedig 0,2 százalékkal csökkent. Előző évhez képest pedig még ennél is nagyobb visszaesést közölt a statisztikai hivatal, hiszen az Unió GDP-je 0,3, az eurózónáé pedig 0,5 százalékkal csökkent.
Ugyan a tagállamok közül több esetben is visszaesést regisztráltak, hazánk így ilyen szempontból az EU-s átlagnak megfelelő mértékű csökkenést regisztrált, mégis érdemesebb a régiós szomszédaink teljesítményéhez viszonyítani a hazai adatot. Ilyen szempontból Magyarország kilóg a sorból, hiszen negyedéves viszonylatban Románia gazdasága 0,5, Szlovákiáé 0,7, Lengyelországé pedig 0,4 százalékkal tudott növekedni. Egyedül a csehek a sorstársaink, hiszen az ő gazdaságuk is 0,2 százalékot esett vissza előző negyedévhez képest.
Éves viszonylatban a magyar 1 százalékos visszaesésnél rosszabbat sem nehéz találni, bár a lengyel gazdaság 2,5, a román 1,7, a szlovák 3 százalékkal tudott növekedni egy év alatt. A csehek 1,2 százalékos visszaesése pedig még rosszabb is a hazainál.
Uniós viszonylatban egyébként a legrosszabb negyedéves teljesítményt Portugália realizálta, 1,2 százalékkal esett vissza a gazdaság három hónap alatt. Ezzel szemben a legjobb teljesítményt a litvánok érték el: 0,5 százalékos GDP-növekedés révén.
Előző év második negyedévéhez képest pedig nem nagy meglepetésre Görögország esett vissza a legjobban, hiszen 6,2 százalékos GDP-csökkenésről számolt be a statisztikai hivatal. A leggyorsabban fejlődő gazdaság pedig szintén egy balti államhoz, Lettországhoz kapcsolódik, 4,3 százalékos bővülés révén.
mfor.hu