A nagyjából 1,5 millió alacsony jövedelmű munkavállaló helyzete romlani fog a kormányprogram megvalósítása esetén, ami nem szolgálja a terhek igazságos elosztását, mondta el Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke az OÉT mai ülésén. Ilyen formában nem valósul meg a kormány célja, hogy a legrászorultabbakon segítsen, és az ő életfeltételeiket biztosítsa. Emellett az intézkedéssorozatok a gazdaság kifehéredését sem fogják szolgálni, hiszen ezek az emberek a feketegazdaságból fognak maguknak plusz jövedelmet szerezni, tette hozzá.
Bár az érdekvédők egyetértenek a munkáltatói járulékok csökkentésével, szerintük biztosítani kellene, hogy mindez valóban a munkahelyek megtartásához vezessen, ne pedig a vállalkozók profitnövekedését szolgálja.
Az elnök felvetette a munkavállalói járulékok mérséklésének ötletét is. Herczog László szociális és munkaügyi miniszter erre reagálva közölte: a járulékcsökkentéssel nem a jövedelmi pozíciókat kívánják javítani, annak célja a munkahelyek védelme, és mivel az ilyen jellegű döntések a vállalkozók kezében vannak, ezért az ő oldalukon kell mérsékelni.
Nem éri el célját az áfacsökkentés?
A szakszervezetek elfogadhatónak tartják az áfa növelését mint kényszerű lépést, de annak mikéntjével nem értenek egyet. Szerintük a 18 százalékos középső áfakulcs bevezetése a tervezett szűk termékkörben (tej, kenyér, távfűtés) nem fogja elérni a célját, hogy a legrászorultabbakon segítsenek. Ilyen mértékű csökkentés ugyanis nem fog megjelenni az árakban – vélte Pataky.
Hozzátette: a távfűtés helyett az alapvető energia áfáját kellene csökkenteni, és a kedvezményes kulcsot esetleg ki kellene terjeszteni az élelmiszerekre. Kormányzati oldalon közölték: a jelenlegi helyzetben egyelőre nincs lehetőség a termékkör szélesítésére.
Az érdekvédők elutasították a táppénz tíz százalékos csökkentését, mivel szerintük nem azokon kellene spórolni, akik munkaképtelenség miatt nem tudják ellátni a munkájukat. Ehelyett a visszaéléseket kellene visszaszorítani úgy, hogy szigorítják az ellenőrzéseket. Utóbbival egyetértettek a munkaadók is.
A munkáltatók támogatják a kormányprogramot
A munkáltatók támogatja a kormány válságkezelő programját, és annak következetes végrehajtását tartják szükségesnek - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke.
Az oldal szintén üdvözölte, hogy csökkentenék a munkabérre rakodó terheket, ugyanakkor szerintük az öt százalékos mérséklés kevés, ezért nem fogja elérni a hatását. Szerintük ezt egy lépésben kellene megoldani, és a későbbiekben tíz százalékos csökkentést szorgalmaznának.
Úgy vélik, a tervezetbe bele kellene venni azt is, hogy a képviselői költségtérítés normálisan adózzon, hiszen – mint mondták – a bizalom helyreállítása csak úgy megy, ha a kormány is vállal áldozatokat, és tesz ennek érdekében lépéseket. (Igaz, Bajnai ezzel kapcsolatban már tett jelképes intézkedést azáltal, hogy csökkentette miniszterei fizetését is - a szerk.)
Bajnai: Mindenki vállaljon áldozatot
Bajnai Gordon miniszterelnök üdvözölte, hogy a felekben megvan a megegyezési szándék, ugyanakkor elmondta: áldozatot ma mindenkinek vállalni kell, hiszen a program megvalósítása nélkül az ország összeomolna.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a kormány programjának négy fő elemét a rövid távú válságkezelés, az egyensúlyteremtés, a növekedés alapjainak lerakása, valamint a nemzetközi befektetői illetve a belső, egymás közötti bizalom helyreállítása jelenti.
Kovács Zita