A befektetők 2008 októbere után elfordultak az országtól a nagy külső adósság és a gondatlan pénzügyi politika miatt. A szocialista kormány ezt szigorú megszorító intézkedésekkel igyekezett orvosolni, amelyek emelkedő munkanélküliséghez és csökkenő fogyasztáshoz vezettek - olvasható a Budapestről keltezett cikkben.
A romló gazdasági viszonyok - sok megfigyelő szerint - a szavazók egy részét arra készteti, hogy megbüntesse a jelenlegi kormányt a jobboldali pártok, köztük a Jobbik támogatásával, amelynek népszerűsége az utóbbi hónapokban magasra szökött.
A vezető amerikai gazdasági napilap emlékeztet rá: a Fidesz elutasítja a GDP 3,8 százalékát kitevő idei költségvetési hiánycélt, és jelezte, hogy újra kívánja tárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a készenléti hitelkeretet. A Fidesz gazdasági növekedésre fog törekedni, s ennek eléréséhez adócsökkentésre készül. Az elkövetkező tíz évben egymillió munkahelyet akar teremteni, és valószínűleg 6,5 százalékra fogja emelni az idei hiánycélt.
A legnagyobb ellenzéki párt bírálta a központi bankot, amiért nem csökkentette korábban vagy erőteljesebben a kamatokat. Egyes piaci megfigyelők azt várják, hogy a Fidesz kormányra kerülve megpróbálja majd eltávolítani Simor András MNB-elnököt a jegybank és az országos tőkepiaci felügyelet összevonásával.
Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint némely közgazdász figyelmeztet: ha a Fidesz kétharmados többséghez jut, ez olyan aggodalmat fog kelteni, hogy a párt esetleg a demokrácia alapelvei és a szabadságjogok ellen fordulhat.