4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei költségvetésben az alappálya szerint a hiánycél minimális túllövése valószínűsíthető, jövőre pedig csak akkor tartható a cél, ha a kormány zárolja a tartalékok nagy részét, nem költi el azokat - mondta el a hétfői kamatdöntést követően a jegybank elnöke. Mfor.hu-tudósítás.

Szerdán megjelenő inflációs jelentésében a jegybank is kockázatokra hívja fel a figyelmet a költségvetési hiánnyal kapcsolatban. Az inflációs folyamatok ugyanakkor a korábban vártnál jobban alakulhatnak, 2010. harmadik negyedévére sikerülhet alullőni a 3 százalékos célt.

Kockázatok a büdzsében

"Az elmúlt időszakban rendkívüli erőfeszítésekbe került a hiány növekedését lassítani, ha ezek az intézkedések nem történtek volna meg, akkor a hiány most jelentősen, akár több mint egy százalékkal is magasabb lehetne a célnál" - vélekedik Simor András. A jegybank elnöke szerint az utóbbi hónapok intézkedései többnyire nem rövid távon hatnak, hanem hosszútávon is pozitív hatásuk van, javítják a magyar gazdaság potenciális növekedését.

Ugyanakkor az MNB inflációs jelentése szerint az alappályát figyelembe véve a hiány minimális túllövése a legvalószínűbb idén. "Ez nem jelenti azt, hogy nem teljesíthető a 3,9 százalékos cél, de az alappálya alapján minimális túllövés tűnik valószínűbbnek" - vázolta fel Simor.

Emellett a jegybank vezére elmondta, hogy szakembereik szerint 2010-ben csak akkor teljesíthető a 3,8 százalékos cél, ha a kormány zárolja a költségvetés tartalékainak nagy részét, nem költi el azokat. Azt az MNB-elnök is elismerte, hogy a tartalékok a korábbinál jelentősebbek, azonban azzal számolnak, hogy ezek elköltésre kerülnek, akkor pedig nem lesz teljesíthető a cél.

"Vannak kockázatok a 2010-es büdzsében, mint például az állami vállalatok adósságainak teljes vagy részleges konszolidációja, ami a választási években eddig mindig megtörtént" - vélekedik Simor András. Ugyanakkor hozzátette: ennek nem lenne jelentős inflációs hatása szemben azzal, ha a kormány további költkezéssel növelné a hiányt.

2010-ben teljesülhet az inflációs cél

A részletes inflációs jelentést csak szerdán mutatják be a jegybank szakemberei, de a fő számokat már hétfőn publikálták. Ezek szerint a gazdadság kilátásai nem változtak érdemben: idén továbbra is 6,7 százalékos GDP-visszaesésre lehet számítani, jövőre az eddigi 0,9 százalékos recessziót 0,6 százalékra módosították.

Változtattak viszont az inflációs előrejelzéseken az utóbbi hónapok kedvező adatainak függvényében: idén az eddigi 4,5 százalék helyett 4,2 százalékos pénzromlással számol a jegybank, 2010-ben pedig ez 3,9 százalékra lassulhat. A maginfláció 2010-ben a korábban várt 3,6 százalék helyett 3 százalékos lehet. Simor András a sajtótájékoztatón elmondta: jelenlegi számításaik szerint 2010. harmadik negyedévében csökkenhet először a 3 százalékos cél alá az infláció.

"Hosszú, elnyúló recesszióval szembesül a magyar gazdaság, ennek megfelelően inflációs nyomás gyakorlatilag nincs, csak az évközi áfa- és jövedéki adó emelések miatt. Amint ezek hatása kimegy, számítunk a cél jelentős alullövésére" - mondta el ezzel kapcsolatban Simor.

Fontos a kiszámíthatóság

A hétfői 50 bázispontos kamatcsökkentéssel kapcsolatban a jegybankelnök elmondta: emellett egy 25 és egy 75 bázispontos vágásról szóló javaslat is volt a Monetáris Tanács előtt, végül meggyőző többséggel a fél százalékos vágás mellett szavaztak.

Az okokat illetően Simor András felvázolta: pénzügyi piacokról és a bankrendszer stabilitásáról megnyugtató, jó hírek érkeznek. Elmúltak a likviditási feszültségek, de a hitelezési veszteségek további növekedésére számítanak a bankok esetében. Ugyanakkor az elmúlt egy hónapban a nemzetközi piacok a korábbinál talán nagyobb volatilitásról tettek tanúbizonyságot, ami azt jelzi, hogy a befektetők időnként elbizonytalanodnak. Ez tükröződött a forintárfolyam ingadozásában is.

A Tanács továbbra is az inflációs folyamatok kedvező alakulásához és hazánk kockázati megítéléséhez köti a kamat további csökkentését. Nagy hangsúlyt helyeznek a kiszámíthatóságra, az 50 bázispontos csökkentés beleillik a korábbi folyamatokba, azokba a várakozásokba, melyeket részben ők támasztottak. "Nem akarjuk elkötelezni magunkat, ha úgy gondoljuk, hogy meg kell állni a kamatcsökkentéssel, annak jó oka lesz" - vázolta fel Simor.

A kamat csökkentése mellett a jegybank arról is döntött, hogy a korábbi +/- 50 bázispontról +/- 100 bázospontra szélesíti a kamatfolyosót, ami azt jelenti, hogy az eddiginél alacsonyabb kamatot adnak az egynapos betétekre és magasabbat kérnek az egynapos hitelekre. Ez arra reagálásként születhetett, hogy a jegybankot is többen bírálták az utóbbi hónapokban, hogy túl sok bank "parkoltatja" nála a pénzét ahelyett, hogy a gazdaság szereplőinek hiteleznének.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!