2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A napokban érkezett a hír, hogy bevezetik a Waberer's-t a magyar tőzsdére, most pedig arról lehet olvasni, hogy a DunaHouse is hamarosan érkezik.

A meglehetősen tetszhalott állapotba került magyar tőzsdének - és hosszabb távon a magyar gazdaságnak is - ez jó hír. Az aranykornak számító 90-es évek privatizációs hulláma (plusz még egy másodlagos viszonylag jó időszak a 2000-es évek eleje) óta sajnos egy-két kivételtől eltekintve csak olyan cégek érkeztek a tőzsdére - hogy is fogalmazzak, hogy ne pereljenek be - amelyek nem a kisebbségi részvényesek boldogulását helyezték feltétlenül előtérbe. Itt láthatóak 2000 óta a bevezetések:

//bet.hu/topmenu/kibocsatok/bevezetesek

A 2006-7-óta érkezőknek elég jelentős szerepe volt abban, hogy számos kisbefektető kiábrándult a magyar részvényekből (valaki kiszámolhatná, de ránézésre aki ezekbe fektetett az átlagosan elég combos bukót könyvelhetett el). Az MNB aktívabb szerepvállalásával és bátorítása mellett (//nol.hu/gazdasag/ramegy-a-tozsdere-az-mnb-1561213) illetve egy-két pozitív kimenetelű kibocsátás hatására azonban a negatív folyamat talán megfordulhat, és valóban életképes, a tőzsdét tőkebevonásra és nem elzabrálásra használó, nyereséges magyar középcégek érkezhetnek. A hazai kapitalizmus fejlődésének valószínűleg jót tenne ha - Lengyelországhoz hasonlóan - közepes-nagyobb vállalatok érkeznének. Ennek érdekében mind az MNB, mind a kormányzat sokat tehet, különösen az utóbbi: egyrészt valamiféle kedvezményekkel támogathatná a tőzsdei megjelenést/jelenlétet (volt olyan időszak amikor voltak ilyen kedvezmények), másrészt a tulajdonában lévő cégeket, pl. BB vagy MKB, esetleg MVM részlegesen a tőzsdére vihetné.

Új papírok megjelenése pozitív visszacsatolást hozhat létre: több (és sok új!) befektető érkezhet, emiatt nőhet a likviditás, ami további ösztönzést jelent a tőzsdei megjelenésre, lehetővé teszi az újabb kibocsátásokat, amelyekből befolyó összeg a hazai gazdaságot élénkíthetné. Lehet, hogy ez hiú ábránd, de a kormányzati-jegybanki jelzések és a két új, a magyar tőzsdét tekintve mindenképpen jelentősnek tekinthető szereplő megjelenése talán azt jelezheti, hogy a hazai tőzsde újraéled Csipkerózsika álmából. Nem csak a tőkepiac körül forgók érdeke, hogy ez valóban így legyen...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!