Mit kell tenni, ha valamiből várhatóan nagyobb lesz a kereslet, mint a kínálat?
Kapitalizmusban megemelik az árakat. Szocializmusban rögzítik az árakat, és kialakul a hiánygazdaság, feketepiac, meg minden egyéb, amit jól ismer mindaz aki élt a Legvidámabb Barakkban. Úgy tűnik, hogy Mordor erői is szeretnének az argentinok nyomába lépni, meg egyébként is saját tapasztalatból tudják, hogy ez a fajta megoldás mennyire bejön:
//www.mfor.hu/cikkek/Rogzitenek_az_arakat_az_oroszok.html
Sok szerencsét nekik ehhez a kísérlethez, a gazdaságpolitikában számtalan példa volt hasonlókra, tudjuk, hogy végződik ez az önellátás+árrögzítés gazdasági rezsim: infláció, devizaleértékelés, gazdasági hanyatlás (tanulmányozandó sikersztorik: Venezuela, Argentina, Észak-Korea, Kuba). Egyébként az orosz rendszer már attól recesszió közelébe került, hogy nem emelkednek az olajárak, pedig valójában oltári szerencséjük van. Mind a szén, mind a gáz ára összeomlott a 2008-as elsődleges és 2011-es másodlagos commodity-mánia csúcs óta, s az olaj csak azért nem követte MÉG ezeket, mert óriási geopolitikai feszültségek vannak a kitermelő régiókban. Most azonban az európai gazdaságok gyengélkedése miatt könnyen lehet, hogy az arab problémák ellenére tartósan lejtőre kerül végre az olaj ára: akár 60-70 dollárig is leeshet. Ha ez bekövetkezik, az nagy recesszióhoz vezet és/vagy a putyinizmus bukásához, vagy (polgár)háborúhoz...
/javasolt könyv orosz döntéshozóknak: //www.libri.hu/konyv/kornai_janos.a-hiany.html/
***
Jó megállapítások vannak a cikkben:
//www.portfolio.hu/gazdasag/csendben_lazit_a_kormany_ebbol_nem_lesz_adossagcsokkenes.3.202359.html
"Kondrát Zsolt, a bank vezető elemzője friss anyagában arra hívja fel a figyelmet, hogy ennek ellenkezőjeként a fiskális politika alapvetően laza, hiszen a váratlanul gyors idei gazdasági növekedés mellett is csak az éppen 3% alatti államháztartási hiány betartására "lő" a kormány. A Varga-csomag melletti csendes költségvetési lazítás idén a GDP 1,1%-a lehet és mindezekkel párhuzamosan ő úgy látja, hogy valószerűtlen a GDP-arányos adósság-ráta fenntartható módon történő csökkenése. "
A kormányzat a gazdasági növekedésből, és alacsonyabb kamatszintből adódó mozgásteret (vártnál több bevétel és kevesebb kamatkiadás) várhatóan nem fogja megtakarítani, azaz nem fog tovább csökkenni a költségvetési hiány. Kényszerűségből betartja a 3%-os limitet, de ez azt fogja jelenteni, hogy az elsődleges (azaz kamatkiadások nélküli) egyenleg folyamatosan romlani fog, tehát a kormányzat folyamatosan stimulálni fogja a gazdaságot fiskális eszközökkel. Ehhez jön hozzá még a monetáris eszközrendszer (pl. MNB NHP), és a kvázi-fiskális stimulusok (pl. rezsicsökkentés, pénzosztás a devizahiteleseknek, stb.). Ezeknek köszönhetően a következő 2-3 évben a potenciálunkhoz képest rapid, 3-4%-os növekedés sem elképzelhetetlen, viszont ennek ellenére (illetve részben emiatt) nem fog nagyon csökkenni az államadósság.