3p

Idén a tavalyi 41 milliárd forintnál 7 százalékkal magasabb árbevételt vár a gyógyszerek és szájápolási termékek forgalmazásával foglalkozó GlaxoSmithKline Kft., az első három negyedévi adatok alapján - mondta el Leitner György, a GSK Kft. ügyvezető igazgatója a kedden Budapesten tartott sajtótájékoztatót követően az MTI-nek.

A társaság profitja a múlt évi 2 milliárd forinthoz képest a számítások szerint 10-15 százalékkal marad el, részben a több különadó befizetési kötelezettség, részben az export csökkenése miatt. Az idén a támogatott gyógyszerek forgalmának 12 százalékaként és orvoslátogatói díjként 1,7 milliárd forintot kell befizetnie  GSK-nak az egészségügyi kasszába.

A múlt évi 41 milliárd forint bevételből 14 milliárd forintot tett ki az export értéke. A kivitel főleg a balkáni országokba irányul. A vényköteles készítményekből 20 milliárd forint, a nem vényköteles gyógyszerekből és szájápolási termékekből pedig 6 milliárd forint bevétel származott.

Az ügyvezető igazgató a sajtótájékoztatón elmondta: a brit GlaxoSmithKline (GSK) magyarországi cégében, Gödöllőn a beruházások folytatását az eddigieknél kedvezőbb gyógyszeripari politikától és az ágazat érdekeit jobban figyelembe vevő beruházási környezettől teszi függővé. A GSK eddig mintegy 100 millió eurót ruházott be Gödöllőn - tette hozzá. A védőoltások iránti igény a következő 15 évben minden valószínűség szerint 3-4- szeresére nő, és a GSK csoporton belül verseny folyik azért, hogy hol bővítsék a gyártókapacitást.

Az ügyvezető igazgató Magyarországon a kormányzat és az iparág képviselőinek párbeszédét, a kiszámíthatóságot és az átláthatóságot hiányolta. Úgy vélte, a kormányzat felemás módon viszonyul a gyógyszerágazathoz: miközben kiemelt ágazatként kezeli, a magyarországi gyógyszeripari megszorítások példa nélküliek Európában. Hozzáfűzte, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár másfél éve nem fogadott be új gyógyszert, pedig mintegy 30 "áll a sorban". A GSK ügyvezető igazgatója szerint nincs elegendő gyógyszeripari szakember sem.

A GSK globális stratégiáját ismertetve Leitner György azt mondta, hogy a tulajdonos a magyarországi klinikai kutatások korai, kettes fázisát helyezi előtérbe. Jellemzően most a harmadik, a törzskönyvezést megelőző klinikai kutatásokat végzik Magyarországon. Az ügyvezető igazgató hozzáfűzte: az amerikai egészségügyi hatóság, az FDA nemrégiben auditálta a GSK magyarországi klinikai kutatásait. Jelenleg mintegy 40 vizsgálat folyik több mint 100 centrumban, és ebből évi 600-700 millió forint bevétele van a GSK Kft.-nek.

Az ügyvezető igazgató beszámolt arról is, hogy a kormány a GSK-tól nem rendelt sem vakcinát, sem antivirális készítményt a H1N1 vírus ellen, illetve gyógyítására, de a patikákban vényköteles gyógyszerként kapható a cég terméke. Leitner György elmondta azt is, hogy várhatóan 2011-re a GSK előáll egy olyan teszttel, ami az első kezelés helyén kimutatja bármelyik influenza vírusát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!