4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Zsiday Viktor alapkezelő a hitelundor végéről és a jegybanki 200 milliárdos alapítványbizniszről fejtette ki a véleményét.

A 2008/9-es válság elindulásakor azt gondoltuk, hogy - hasonlóan az 1929 utáni időszakhoz - hatalmas hitelundor fog elkezdődni, amely egy generáción át tart. Arra számítottunk legtöbben, hogy a lakosság/vállalatok sokáig, akár 10-15 éven át hitelvisszafizető lesz, és eszébe sem jut újból elkezdeni a hitelállomány bővítését. Nem így történt.

A jegybankok agresszív beavatkozása miatt (jellemzően negatív tartományba nyomták le a reálkamatokat a rövid, és sok helyen valószínűleg a hosszú oldalon is), a lakossági hitelterhek jelentősen csökkentek, a fellélegző lakosság elkezdett költekezni, a javuló gazdasági hangulat, és töméntelen olcsó hitel hatására pedig leállt a hitelvisszafizetés, és ismét nettó hitelfelvevővé kezdenek válni mind a vállalatok, mind a lakosság. A hitelciklus  (hitelleépítési része) így nem tudott végbemenni, a korábbi buborékot azelőtt újra kezdjük fújni, mielőtt leengedhetett volna. Ez rövidebb távon (2-5 év) pozitív a gazdaság teljesítménye szempontjából, hosszabb távon pedig (egyrészt mind halottak vagyunk, másrészt viszont) valószínűvé válik, hogy még a 2008-9-esnél is pusztítóbb hitelösszeomlással fogjuk magunkat szembetalálni valamikor...

Lássuk mi zajlik Amerikában:

//www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/evek_ota_nem_latott_hitelezesi_adatok_az_amerikai_bankoknal.4.203022.html

Az olcsó pénz végül győzedelmeskedik, és várhatóan a következő 1-2 évben igen erős amerikai gazdasági teljesítmény várható ennek köszönhetően.

De nem csak amerikai sajátosság ez. A hazai jegybank agresszív, a Fed-hez sokban hasonlító hozzáállása miatt itthon is véget érni látszik a hitelundor (deleveraging): //www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/megindult_a_roham_a_lakashitelekert_tiz_eve_nem_pipaltunk_ilyet.1.203057.html

Jól látható, hogy mi történik mind a vállalatoknál, mind a lakosságnál: a devizahitelek visszafizetése tovább zajlik, viszont egyre több forinthitelt vesznek fel (a cégek főleg NHP-t). A vállalati szegmensben úgy tűnik már véget ért a nettó hitelvisszafizetés, míg a lakosságnál várhatóan hamarosan véget fog. (ez egyébként azt is jelenti, hogy a hazai folyó fizetési mérleg-többlet jelentősen csökkenni fog)

Különösen érdekes a cikk címében leírt folyamat is: látványosan növekszik az új lakáshitelek mennyisége, ami megerősíti véleményemet, miszerint (legalábbis a Bécs-Budapest tengelyen) igen komoly lakáspiaci mélypontot láttunk, amiből a következő 3-5 évben 30-50%-os áremelkedés jöhet. Minden a lakásárak emelkedése irányába mutat: nőni fog a hitelkereslet, az alternatív befektetések alacsony hozama miatt nagy lesz a befektetési célú ingatlanvásárlás is, pozitív a migráció, nőnek a reálbérek, és nincs kínálat, nincs új építés. Csak pozitívumok vannak...

***

Eközben megy a törpölés azon, hogy a jegybank gigantikus, 200 milliárdos alapítványbiznisze akkor mi is. A forrását legalább már tudni véljük, valószínűleg a jegybank nyereségéből van:

//www.portfolio.hu/gazdasag/elmagyarazzuk_honnan_jon_a_jegybank_200_milliardja.4.203052.html

Ez nagyon leegyszerűsítve úgy képződik, hogy a még anno olcsón beszerzett, devizatartalékban pihenő eurót (265-270 környékén lehet az átlagos bekerülési áruk) leváltották a jelenlegi magas (310-15-ös) árak mellett. Ez egy számiviteli profit, ettől nem lettünk gazdagabbak, a jegybank nem talált fel semmit, az egész annak következtében képződött, hogy leértékelték a forintot. Sőt, ha leértékelnék mondjuk 400 Ft/euróra, akkor még több "profitot" tudnának elérni, de beláthatjuk, hogy azért ez nem biztos, hogy annyira pozitív az országnak. A jegybanknak nem célja, hogy nyereséges legyen, és sikerességét sem ez alapján kell mérni - a fentiekből ez már könnyen belátható.

De ha már nyereséges, akkor elköltheti-e a saját nyereségét? Jogilag igen, úgy tűnik minden megfelel a törvény betűjének. Ugyanakkor mivel az MNB a magyar állam tulajdonában van (tehát teoretikusan a mi, adófizetők tulajdonában) ezért minden nyeresége/vesztesége a zemberek nyeresége/vesztesége, ilyenformán 100%-ban közpénz. Tehát a jegybank érvelése, miszerint nem közpénzt költött jogilag/technikailag igaz, de facto azonban nem igaz. Az MNB vagyona, nyeresége, vesztesége mindig is közpénz volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!