Tudja, hogy kinél van extraprofit, kinél kell támogatás, szektoradók helyett mostmár egyértelműen egyes cégekre szabott adók vannak - éppenhogy csak nincsenek nevesítve a törvényben az adók viselői - és olyan szintű mikromenedzselés zajlik, ami jellemzően csak a szocialista országokban zajlott, ahol ez aztán egyre több haszontalan erőforrást kötött le. De legalább káros is volt.
Ne feledjük, hogy a szocializmus azért is bukott meg, mert az állam azt hitte, hogy nagy okosságában ki tudja találni mi kell a lakosságnak, hogyan kell intézni az ügyeket, minek mennyi a reális ára, mekkora lesz a kereslet, a kínálat - ahelyett, hogy piaci mechanizmusokat alkalmazott volna (lásd Tervhivatal, vagy Árhivatal * ) . Egyszóval ki akarta kerülni az ármechanizmust. Nem engedte, hogy az árak a kereslet-kínálatnak megfelelően álljanak be, mert ő jobban tudta. Egyre inkább azt látjuk, hogy most is jobban tudja. Szinte minden nap van erre példa, a mai agymenés a következő:
//www.agrarszektor.hu/foldpiac/egyeb/kinek_lenne_ez_jo_korlatoznak_a_foldberleti_dijakat.4298.html
Érdemes kiemelni: "Turi-Kovács Béla fideszes országgyűlési képviselő, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke szerint...A haszonbérleti díjak...az ország különböző pontjain igen nagy eltérést mutatnak, sok helyen irreálisan alacsony, máshol viszont a gazdálkodás jövedelmezőségét veszélyeztető mértékű a szerződésben kikötött díj. Turi-Kovács Béla az MTI-hez eljuttatott közleményében különösen ellentmondásosnak tartja, hogy a szerződések egy részében a termőföld aranykorona-értéke szabja meg a haszonbérleti díj mértékét. A terület alapú támogatásnak nincs köze az egyébként ma már irreális aranykorona-értékhez. "
Tehát Turi-Kovács Béla majd jól megmondja, hogy mennyi lehet a haszonbérleti díj, mert nyilván jobban tudja, mint a soktízezer gazdálkodó és sokszázezer földtulajdonos, akik hatalmas mennyiségben kötöttek a múltban is földbérleti szerződéseket. Egyébként az ötlet puszta felmerülése is rámutat, hogy mi a baj Magyarországgal: a fejekben egyáltalán nem történt meg az átállás a kapitalizmusra, hanem még mindig a szocializmusban élünk, ahol a jó állambácsi megmondja hogy mi mennyit ér. Az ármechanizmusra pedig semmi szükség! Mi a következő? Megmondják mennyi lehet a lakások ára? Hiszen arra is pont ugyanígy igaz, hogy "az ország különböző pontjain igen nagy eltérést mutatnak, sok helyen irreálisan alacsony, máshol viszont nagyon magas". Vagy esetleg a munkabéreket is lehetne szakmánként egyenlősíteni az országban, hiszen van ahol túl alacsony, van ahol meg magas mondjuk egy titkárnő fizetése. Sőt, lehetne mindenkinek, minden szakmában ugyanannyi a bére is akár!
Amíg ezt a borzasztó paternalista-államszocialista gondolkodásmódot nem sikerül a fejekből kiirtani, addig nem, hogy közeledni nem fogunk Európához, hanem garantált lesz a lecsúszásunk...
* Egyébként jól jellemzi a létező szocializmus viszonyait, hogy az "új gazdasági mechanizmus" egyik fő kidolgozója az Árhivatal elnöke, Csikós-Nagy Béla volt. Pont a rendszer gazdasági irányítói voltak azok ,akik legalább megértették, hogy reformra van szükség. Egyébként vele még gyerekkoromban az Árhivatalban találkoztam, és kiskoromban sokáig azt hittem, hogy "NapBéla" a neve :)