4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénzpiaci és árstabilitás megteremtése két különböző feladat, amelyet két külön európai intézménynek kell felügyelnie - mondta Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank elnöke az Európai Központi Bank (EKB) igazgatóságának tagja kedden Budapesten, az Európa Klub rendezvényén.

A jegybankelnök "Pénzügyi stabilitás - az Európai Unió, az euró és az Európai Központi Bank szerepe" című előadásában bemutatta a válság kialakulásának történetét. A válság kirobbanásáért részben felelős új pénzpiaci eszközökről szólva idézte a Bank of England elnökét is, aki egy jegybankelnöki találkozón úgy fogalmazott: "az utolsó hasznos pénzügyi találmány a bankautomata volt".

Ewald Nowotny szerint a válság egyik legfontosabb tanulsága az illikviditás veszélye. "Időről időre bankok és vállalatok veszteségeket könyvelhetnek el, de amint nincs megfelelő likviditásuk, akkor nem tudják teljesíteni hiteleiket" - mutatott rá. A reálgazdaság, illetve az európai államok adósságválságáról hangoztatta: el kell kerülni, hogy ciklikus válság alakuljon ki. Nem szabad, hogy egy esetleges államcsőd hatásai megjelenjenek a bankszektorban.

A bankelnök kifejtette: tisztán kell látnunk, mit is értünk stabilitás alatt. "Két tényezőt el kell különíteni, az árstabilitást és a pénzpiaci stabilitást" - húzta alá. Az árstabilitás területén rendkívül sikeres volt az elmúlt 10 év során az Európai Központi Bank, középtávon ugyanis teljesítette a 2 százalék alatti inflációs célt - jelentette ki.

A pénzpiaci stabilitásról szólva emlékeztetett: a mai napig zajlik arról vita, hogy a jegybankoknak figyelembe kell-e venniük az árstabilitási politikánál a pénzügyi eszközök árváltozását. "Az én véleményem szerint, ha két különböző célod van, akkor két eszköz is kell. Egy ingatlanpiaci buborékot nem lehet kamatpolitikával megakadályozni" - mondta Ewald Nowotny. Az Osztrák Nemzeti Bank elnöke kifejtette: annak ellenére, hogy a lakosság gyakran azt szeretné, gyorsabban oldódjanak meg a problémák, az új európai pénzügyi felügyeleti rendszer megfelelő alap lehet a stabilitás megteremtésére.

Az eurózóna gazdasági kilátásait elemezve úgy vélekedett, hogy az erőteljes kilábalás tovább folytatódhat Németországban és a vele szoros gazdasági kapcsolatban lévő Ausztriában. Ugyanakkor a közös valuta térségében nagyon eltérő fejlődési pályák vannak - tette hozzá.

Az MTI kérdésére válaszolva elmondta: az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz esetleges bővítése kevésbé mennyiségi, mintsem minőségi változást hozhat. Annak érdekében, hogy megfelelő garanciákkal rendelkezzen, a legjobb minősítői kategória megszerzéséhez a jelenleg 440 milliárd euró összegű alap csak egy töredékét használhatja fel az EU. Az alapvető kérdés az, hogy hogyan lehet hatékonyabban felhasználni ezt az összeget a kedvező besorolás megtartása mellett - tette hozzá. Kiemelte ugyanakkor, hogy az alap finanszírozását szolgáló eurokötvények iránt hatalmas kereslet mutatkozik annak ellenére, hogy számos euróövezeti államhoz képest alacsonyabb hozamot adnak ezek a papírok.

Az eurokötvények kialakításáról elmondta, inkább árt, mintsem használ a "nagy felhajtás" a közös kötvények kibocsátása körül. "Mivel ez nagyon bonyolult kérdés, először a szakértőknek kellene javaslatokkal előállniuk a politikusok számára". Az erről szóló vita meglehetősen szimbolikussá kezd válni, s ez nem segít túl sokat - tette hozzá.

Kérdésre válaszolva Ewald Nowotny elmondta: a hitelminősítőknek - amennyiben jól működnek - szerepük van a piacon az aszimmetrikus információ problémájának kiküszöbölésében. Azonban az eurózóna válsága megmutatta, hogy inkább prociklikus hatást gyakorolnak a piacokra. Az egyik legnagyobb kihívás az, hogy ne töröljük el a hitelminősítők tevékenységét, ugyanakkor korlátozzuk azokra a területekre, ahol valójában hasznos.

Az osztrák és magyar gazdaságot egyaránt sújtó deviza-eladósodottságra vonatkozó kérdésre az osztrák jegybankelnök úgy válaszolt: az új európai stabilitási intézményrendszer feladatai között prioritással szerepel a devizaadósok problémája. Rámutatott: tévesnek bizonyult az a feltételezés, hogy a devizahitelek az Európai Unión belül szinte kockázatmentesek, hiszen valamennyi tagállam előbb-utóbb csatlakozik a közös valutához. "Nem látom esélyét annak, hogy bármely állam a közeljövőben csatlakozna az eurózónához. A deviza az továbbra is deviza, nem pedig egy jövőbeli euró" - fogalmazott a jegybankelnök.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!