5p

Az idei év végére kilábalhat a mostani recesszióból az amerikai gazdaság, azonban elképzelhető, hogy jövőre elkezdődik az újabb visszaesés - vélekedik Nouriel Roubini világhírű közgazdász, akit pesszimista jóslatai miatt gyakran illetnek a "Doktor Balsors" névvel. Roubini a Reutersnek adott interjút egy szöuli gazdasági fórumon, ahol kifejtette: a mostani recesszió nagyjából két évig fog tartani az Egyesült Államokban.

"Úgy gondolom, hogy az amerikai gazdaság 2009 negyedik negyedévéig negatív teljesítményt fog nyújtani, majd jövőre az első negyedévben láthatunk először újra pozitív számokat" - mondta Roubini a hírügynökség munkatársának. A közgazdász szerint a mostani recesszió lefolyása U-alakú lesz Amerikában, még legalább 6-9 hónapig el fog tartani, ezért nem ért egyet azokkal a véleményekkel, melyek szerint már a visszaesés végén vagyunk.

Készülhetünk a folytatásra?

"Még mindig fennáll a veszélye, hogy a mostani válság lefolyása W-alakú lesz, azaz 2010 végén elkezdődhet egy újabb visszaesés" - nyilatkozta a nemzetközi befektetési guru. Roubini szerint elsősorban az emelkedő olajárak, a magas államadósságok, illetve az emelkedő alapkamatok okozhatnak majd problémát jövőre. A szakember elsősorban az infláció emelkedése és az adócsökkentések félbehagyása miatt aggódik.

"Mivel azt állítom, hogy a recesszió az idei év végéig fog tartani, sokan azzal vádolnak, hogy optimista lettem, azonban nekem korábban is ez volt a véleményem" - mondta Roubini a Reutersnek. Sőt, szerinte a mostani elemzői konszenzushoz képest ő még pesszimistának mondható, ugyanis az elmúlt hónapokban egyre többen vélekednek úgy, hogy már a válság végén vagyunk.

A világgazdasággal kapcsolatban hasonlók a várakozásai, mint Amerika tekintetében: Roubini szerint 2009 végére véget ér a recesszió globálisan is.

A közgazdász szerint ha vége is lesz a mostani gazdasági visszaesésnek, az Egyesült Államok potenciális növekedése még legalább két évig elmarad majd a korábbitól, főleg a lakáspiaci bizonytalanságok és a pénzügyi rendszer miatt. Szerinte Ázsia kilátásai jelenleg sokkal jobbak, mitn Japán, Európa, vagy az Egyesült Államok esetében, főleg az erősebb fundamentumok miatt. Koreában például a legutóbbi adatok már azt mutatják, hogy elkezdődött a javulás, akár már a második negyedévben újra növekedésnek indulhat a gazdaság - tette hozzá.

"Sokak szerint már a recesszió végén vagyunk, látszik a fény az alagút végén, én azonban azt mondom, hogy a talpra állás még el fog tartani egy darabig, és lassabb lesz, mint amire sokan számítanak" - mondta Roubini a szöuli gazdasági fórumon.

Már látszik a javulás

Éppen pénteken közölték az amerikai hatóságok, hogy az év első három hónapjában 5,7 százalékos volt a GDP csökkenése, ami már némi javulást mutat a tavalyi negyedik negyedév 6,3 százalékos zuhanása után, ami az elmúlt negyedszázad legrosszabb adata volt. Hivatalosan 2007 decembere óta van recesszióban az amerikai gazdaság.

Az első negyedéves visszaesés elsősorban annak volt köszönhető, hogy az emberek jelentősen visszafogták kiadásaikat a válság miatt, a tömeges elbocsátásoknak köszönhetően egyre kevesebbet tudnak költeni. Egyes számítások szerint a válság kezdete óta már 5,7 millió amerikai veszítette el az állását. Mindez azért érinti kimondottan érzékenyen az amerikai gazdaságot, mert a tengerentúlon a gazdasági aktivitás mintegy kétharmadát a belső fogyasztás adja.

Ráadásul az export sem képes kompenzálni azt, hogy belföldön csökken a fogyasztás, mivel világszerte recesszió van, így jelentősen visszaesett a kereslet az amerikai termékek iránt.

Roubini az elmúlt napokban egyetértett azokkal a véleményekkel, melyek szerint az amerikai államadósság emelkedése miatt szóba kerülhet a hitelminősítőknél az amerikai adósságbesorolás leminősítése a jelenlegi "AAA" szintről. A magas adósság a szakemberek szerint elsősorban annak köszönhető, hogy az elmúlt hónapok gazdasági mentőcsomagjain keresztül többezer milliárd dollárt költött el az amerikai kormány.

"Doktor Balsors"

Az 51 éves Nouriel Roubini akkor vált igazán ismertté, amikor előre megjósolta a mostani válság kitörését, először 2005-ben beszélt egy lehetséges gazdasági válságról, azonban akkor még meglehetősen kritikusan fogadták szavait. Azóta azonban jóslatai fokozatosan megvalósultak, ezért kérik ki egyre többször a véleményét.

Roubini jelenleg a New York-i egyetem és a Yale Egyetem tanára az Egyesült Államokban, 2008 márciusa van azon a véleményen, hogy a mostani recesszió legalább két évig fog tartani. Mindezek mellett a szakember jelenleg az RGE Monitor nevű gazdasági elemző és tanácsadó céget vezeti.

Korábban tapasztalatokat szerzett többek között a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF), a Világbanknál, illetve az amerikai jegybanknál, a Fed-nél is. Az amerikai Prospect Magazine 2009 januárjában második helyre sorolta "A világ 100 legnagyobb élő gondolkkodója" listáján.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!