Kiemelte: a válság hatására nőttek az igények a garanciacég termékei iránt, tavaly november végére az újonnan vállalt garanciák állománya 363 milliárd forintra rúgott, idén a bázishoz képest több mint 40 milliárd forinttal nőtt.
Elmondta: a válság későbbi következményeit is figyelembe véve, a fő tulajdonos, a magyar állam képviselője, a pénzügyminiszter felhatalmazást adott a vállalatnak, hogy ne emelje a garanciadíjakat. Egyúttal a cég felmentést kapott az alól, hogy 2009-2010-ben nyereségesen zárja az üzleti évét, idén a céltartalékképzés miatt várhatóan 700-800 millió forint lesz a vesztesége.
Radnai György elmondta: "Soha ennyi garanciakérelem nem érkezett még a Garantiqához, mint az idén, de ez a gazdasági válság miatt várható volt." Hangsúlyozta: a cégnek akkora a saját tőkéje, hogy sem az ez évi, sem a jövő évi esetleges veszteség nem okoz gondot a működésében. Tavaly év végén a Garantiqa auditált saját tőkéje 26,6 milliárd forintot ért el.
A vezérigazgató ismertette: a Garantiqa gazdaságpolitikai érdekből manapság olyan hitelekre is garanciát vállal, amelyeket korábban garancia nélkül adtak a bankok. A cég garanciája lényegében tőkét vált ki a hitelintézeteknél.
A válság miatt a társaság újrafogalmazta a feladatát is: az a célja, hogy fenntartsa a normál körülmények között hitelképes kis- és közepes vállalkozások finanszírozását - tette hozzá Radnai György.
Elmondta: a cég portfóliójának kockázati szintje megemelkedett, de az összesen 520 milliárd forintos garanciaállományhoz képest a garanciák esetében az 5 százalékot közelítő beváltási ráta nem okoz jelentősebb gondokat a társaságnál.
A vezérigazgató elmondta: az idén a teljes garanciaállomány mintegy 20-25 százalékkal bővül majd, és várhatóan a jövő évben is fennmarad ez a tendencia.
Közölte: a teljes lehívott, azaz beváltott garanciák összege mintegy 22-23 milliárd forint volt az idén.