4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Zsiday Viktor alapkezelő ezúttal a magyar tulajdonú bankrendszerről fejti ki a véleményét a Széchenyi Bankhoz rendelt felügyeleti biztosok apropóján. Emellett a japán pénzcunamiról is ír.

Felpörgette a nyomdagépeket a Bank of Japan, és egészen elképesztő mennyiségű új pénzt teremt, amiből államadósságot vásárol fel. Teszi ezt olyan mennyiségben, hogy 2018-ra a teljes államadósság 50, 2020-ra 70%-a lesz a jegybank kezében - feltéve minden egyéb változatlanságát. A japán jegybank ezzel egyértelművé tette, hogy monetizálja az államadósságot. Természetesen eddig is tudtuk, hogy a hatalmas államadósságot Japán képtelen visszafizetni, de ezzel a lépéssel nyíltan beismerték, hogy nem is kívánják ezt megtenni:

//www.japanmacroadvisors.com/news/view/kuroda-knows-when-to-go-all-in

Ebből sok dolog következik. Egyrészt az, hogy minden fejlett, saját devizában eladósodott ország fel fogja ismerni, hogy az államadósság BÁRMENNYI lehet. A következő válságban bizonyára be fogja mindenki indítani a fiskális stimulust - Európának már most sem ártana, de itt a politikai nézeteltérések miatt ez nem lehetséges - mert szuverén ország, pláne kézivezérelt jegybankkal nem tud tönkremenni. Pénzteremtésből mindent meg tudnak oldani. Történik mindez addig, amíg a világ rá nem jön, hogy ez végül felelőtlenséghez és hiperinflációhoz vezet, és akkor majd ismét visszatérünk a független, inflációt letörni kívánó jegybankokhoz. És akkor az inga visszalendül, de ez még soká lesz, most még mindig az unortodox monetáris kísérletek útját járja a világ egyre bátrabban. Egyelőre próbálkozik a világ a tiltott gyümölccsel, a mindenre megoldást kínáló pénznyomtatással, aminek a vége csúnya lesz, de előtte meg inkább jó lesz.

Japán tehát nem fog tönkremenni, bármennyi jent hajlandó nyomtatni a jegybank (ami mindenhol egyre inkább a pénzügyminisztérium kinyújtott karjává válik), és felvásárolják az államkötvényeket belőle. A kötvényeket eladók pedig máshol keresnek helyet a pénzüknek, részvényeket, ingatlant, és külföldi eszközöket vesznek belőle, ezáltal gyengítve a jent, és felhajtva minden eszköz árát, nem csak Japánban, de máshol is!

***

A másik érdekes esemény a Széchenyi Bank helyzete:

//mfor.hu/cikkek/Felugyeleti_biztosokat_rendeltek_a_Szechenyi_Bankhoz.html

//www.napi.hu/magyar_vallalatok/nagy_bajban_a_magyar_milliardos_bankja.589086.html

Korábban már írtam arról, hogy - a xenofób retorikával szemben - a külföldi tulajdonú bankrendszer nagyon jól jött nekünk a válságban, mert százmillió eurószámra tologatta be ide a pénzt tőkeemelések formájában, amikor a hitelezési veszteségek miatt pótlásra szorultak a leánybankjaik. Ha magyar tulajdonú lenne a bankrendszer, akkor az államnak kellett volna helytállnia, mint ahogy az minden országban és minden bankválságban lenni szokott. Ennek kitűnő illusztrációja a hazai bankrendszert tekintve törpe bank esete: a magyar tulajdonos nem tud/nem akar tőkét emelni a veszteségek rendezésére, így nem kétséges, hogy végül az adófizetőknél fog landolni a cech:

"Korábbi lapinformációk szerint a bank részvényeseinek május végi közgyűlése kétlépcsős tőkeemelésre kötelezte a többségi, 51 százalékos tulajdonost. Az első részletet, csaknem 3,5 milliárd forintot június végéig, a másodikat, bő 6 milliárdot július végéig kellett volna betenni, ám a T&T egy fillért sem tett be."

Nyilván a kisebbségi tulajdonos (49%), a magyar állam lesz kénytelen majd tőkét beletenni. Képzeljük el ugyanezt, ha mondjuk az Erste Bank vagy a Raiffeisen lett volna magyar kézben és hasonló helyzet állt volna elő (mint ahogy elő is állt többször 2008 óta). Nem pár milliárdot kellene beletenni a magyar államnak, hanem több százat, pont úgy, ahogyan Szlovéniában történt.

Csodák nincsenek. A történelem azt mutatja, hogy bankválságokban - ha nincs más tőkeerős tulajdonos - akkor az állam fizeti meg a bankválság árát. Ez így volt a múltban, így lesz a jövőben is. Még az Unortodox Közgazdaságtan sem tudja ezt megváltoztatni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!