5p

Nem kell félni Orbán Viktortól - előbb meg kell várni, mire használja fel a kétharmados többséget, állítják német és osztrák lapok a Fidesz kétharmados választási győzelme után. Elemzőik a hosszú távú reformok és a gazdasági növekedés beindítását várják az új kormánytól. A Fidesz elnöke hétfőn sajtótájékoztatót tartott, amelyen elmondta: "A legjobb hiány a nulla hiány", állami intézményeket fognak megszüntetni, és az adócsökkentés sem marad el. Mfor.hu háttér.

Összességében mérsékelt optimizmussal fogadta a német és az osztrák sajtó a Fidesz országgyűlési választásokon aratott kétharmados győzelmét.

Várjuk ki a végét!

Burkhard Bischof, a Die Presse cikkírója a "Ki fél Orbán Viktortól" című kommentárjának már az elején kiemeli: mielőtt elkezdenénk démonizálni a konzervatív oldal vezérét, várjuk ki, mit kezd a kétharmados többséggel. Hozzáteszi: "Ez az ember nagyon becsvágyó,  makacs, kőkemény, hiperpatrióta. Ezek a tulajdonságok önmagukban nem rosszak egy politikusra nézve. (...) Orbán emellett ravasz, briliáns taktikázó és nagyon meggyőző tud lenni. Vérbeli politikus, amilyenből nem túl sok van.“ A lap budapesti tudósítója, Bognár Péter megjegyzi, hogy Orbán személyéről nagyon megoszlanak a vélemények hazánkban.

Ami a gazdasági vonalat illeti, a Die Presse emlékeztet arra, hogy a Fidesz 1998 és 2002 közötti kormányzását a gazdasági patriotizmus jellemezte. Ennek egyik célkitűzése volt, hogy előnybe részesítsék a magyar vállalatokat a közbeszerzéseknél. (Ez a törekvés a mostani választási programban is szerepelt - a szerk.)                   

Hosszú távú reformokban bíznak

A Frankfurter Allgemeine Zetung (FAZ) ma közölt elemzésében megjegyzi, hogy a Fidesz most "külső segítség nélkül" is képes lehet hosszútávú reformokat véghezvinni. A legjelentősebb német konzervatív napilap emlékeztetet arra, hogy Orbán választási programjában munkahelyek teremtésére és a bürokrácia leépítésére tett ígéretet - a Financial Times Deutschland a gazdaság beindítását, a szociális rendszer vívmányainak megtartását és a korrupció leküzdését emelte ki a Fidesz-ígéretek közül.

A FAZ megjegyzi azt is, hogy az új kormány tárgyalásokat kíván kezdeni az országot hitelcsomagja révén megmentő Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval annak érdekében, hogy "bővíthesse pénzügyi játékterét".

Igaz, a lap által idézett szakértők szerint az IMF csak abban az esetben reagálhat poztívan, ha az új kormány az egészségügy, az oktatás és a foglalkoztatás területén is világos reformprogramot tesz le az asztalra. Ezzel nem utolsósorban az ország versenyképességét és növekedési kilátásait is javítaná, állítja a FAZ. 

A reformok szempontjából szintén pozitívumként értékeli az elsöprő Fidesz-sikert a Süddeutsche Zeitung: "A korlátlan hatalom (...) képessé teszi majd Orbánt arra, hogy végre nekikezdjen a szükséges, már régóta halogatott vagy eddig határozatlanság miatt meghiúsult reformoknak.“ A balliberális újság felidézi, hogy Orbán a korrupció leküzdését és a gazdaság megerősítését ígérte választási programjában.     

Az osztrák Der Standard arra emlékeztet, hogy a Fidesz-vezér adócsökkentés által segítené a gazdaság növekedését. Ezzel kapcsolatban azonban figyelmeztet: az új kormány játéktere - részben az IMF figyelő szeme miatt - korlátozott ezen a téren, ráadásul az adócsökkentésről még párton belül is megoszlanak a vélemények.

Mit tervez a Fidesz?

Orbán hétfőn tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján a gazdaság talpra állítását nevezte az új kormány egyik legfontosabb feladatának. Szerinte egy új rendszer, a nemzeti együttműködés rendszerének alapjait rakják majd le, amely az oligarchák magánérdekei helyett a közjót fogja szolgálni.

A kormányzat tervezett lépéseiről szólva elmondta, hogy három tervet nyújtanak be, az adórendszer változtatásáról, az önkormányzati rendszerek működéséről, és a bürokrácia elleni átfogó támadásról. "Állami intézményeket fogunk az önök számára elképzelhetetlenül és váratlanul megszüntetni" - mondta ezzel kapcsolatban. (Ezt már Járai Zsigmond is kilátásba helyezte egy korábbi előadásában - a szerk.)

Az adócsökkentési tervekkel kapcsolatban kiemelte: "Egyértelműen beszéltünk a kampányban arról, hogy az adórendszer megfojtja az ország gazdaságát. (…) Söralátét nagyságú lesz az adóbevallás.” Szerinte az adórendszert átalakítják, az adók mértékét pedig a környező országokkal folyó adóverseny határozza meg.

A Fidesz-elnöke úgy véli, alapvetően nem helyes év közben megváltoztatni az adótörvényeket, de a pénzügyi helyzet megoldásához most szükséges az átalakítás, és ez "adócsökkentéssel is jár majd”. Hozzátette, hogy családi adózás legkorábban januárban várható.

Az IMF-fel folytatandó tárgyalásokkal kapcsolatban megjegyezte: "Az én felfogásom szerint sem az IMF, sem az EU nem a főnökeim.” Szerinte a cél az, hogy partnernek nyerjék meg őket az ország támogatására.

A tervezett hiánnyal kapcsolatban úgy vélekedett: "A Fidesz felfogásában a legjobb hiány a nulla hiány. (…) Az ideális állapot, ha nem költünk többet, mint amennyit megtermelünk. A probléma az, hogy az ország nyakig úszik az adósságban, így pedig nem lehet egy hiánymentes költségvetést megtervezni.” Szerinte a jelenlegi hiánycél (3,8 százalék - a szerk.) már a múlté; a kérdés, hogy milyen évközi beavatkozásokkal lehet csökkenteni a valós hiányt.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!