A tartós gazdasági növekedés alapja a befektetői bizalom visszaszerzése, ennek most jött el az ideje, miután már nem kell a kormánynak a 3 százalékos hiánycélra figyelnie - mondta Kisgergely Kornél, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) X. biztosításszakmai konferenciáján, vasárnap Siófokon.
A kormány cselekvését a hiány betartása befolyásolta, ezért folyamatosan új eszközökhöz kellett nyúlnia, de miután a hiánycél ma már új eszközök nélkül is tartható, a gazdaságpolitika stabilizálódik, és a befektetők szemszögéből kiszámíthatóvá válik - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Az MNB és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) október elsején bekövetkező összevonása mellett azzal érvelt a helyettes államtitkár, hogy ezzel egy kézbe kerül a mikro- és a makroprudenciális felügyelet. A PSZÁF ugyanis csak mikroszinten, egyes pénzügyi intézményeket vizsgált, az MNB viszont ezek tevékenységének makrogazdasági visszacsatolását is felügyeli. Így nem fordulhat elő olyan probléma, mint amilyet például a devizahitelek okoztak - magyarázta. A 80 százalékban végrehajtott Széll Kálmán terv legfontosabb területének a munkaerőpiac átalakítását nevezte Kisgergely Kornél. Megszűnt a munka helyetti segély, és csökkent a munkabér közterhe - mutatott rá.
Gordos József, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyi szabályozási főosztályának helyettes vezetője a PSZÁF-MNB összevonással kapcsolatban elmondta: az MNB elnöke még október 1. előtt "továbbhasználati" rendeletet ad ki. Ebben szerepelnek a változtatás nélkül, illetve kisebb módosításokkal továbbélő PSZÁF rendeletek. Az MNB elnöke, felügyeleti jogkörben, várhatóan csak a jövő év elejétől ad ki rendeleteket.
Pandurics Anett, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) elnöke előadásában kiemelte: a magyar biztosítási szektor a válság óta a visegrádi országok közül a legrosszabbul teljesít. Amíg 2007-ben 930 milliárd forint volt a teljes díjbevétele, addig ez tavaly nem érte el a 800 milliárdot sem. Ebből 100 milliárdot fizetett adóként az ágazat, amely 40 ezer embernek ad munkát közvetlenül, közvetetten pedig ennél jóval többnek - tette hozzá az elnök.
Papp Lajos, az FBAMSZ elnöke a bizalomvesztést nevezte az alkuszok legnagyobb problémájának. Ebben szerepet játszott az, hogy sokan az ügyfeleket szerződésük idő előtti felmondására, majd újrakötésére beszélték rá, akik emiatt károsodtak, illetve a hozamok is gyengék voltak. Az elnök célként jelölte meg "a nem odavaló" alkuszok kiszűrését. A konferencia nyitó napján az idén is kiosztották négy kategóriában a szolgáltatások minőségéért járó díjakat, amelyeket független alkuszok szavazatai alapján ítélnek oda.
A gépjármű biztosításokban a Generali-Providencia, a személyi biztosítások területén az Allianz Hungária, a lakossági vagyonbiztosításban az Aegon Magyarország, míg a vállalati vagyonbiztosításban az Union Biztosító lett a legjobb. A legjobb összesített teljesítményt az Aegon nyújtotta, mivel két további kategóriában második lett.
MTI