3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kis korrekció, nagy korrekció, duplaalj, alávágás, felpattanás, kifeneklés, U-alakú, V-alakú, W-alakú, valami lesz, aztán megyünk tovább.

Nagyjából ezekben gondolkodik mindenki - én is - de mi van, ha az, ami a globális tőzsdéken elkezdődött, az nem egy korrekció, hanem a következő medvepiac kezdete? Az átlagos bikapiac hossza a tőzsdéken pár év szokott lenni, és ennyi már a legutolsó, 2011 nyári medvepiac óta is bőven eltelt. Természetesen kérdéses, miként határozzuk meg a bikapiacot és a medvepiacot, ez definíciós kérdés, de legyen most az a medvepiac, amelynek során legalább 20%-ot esik a tőzsdeindex és a megelőző csúcspontot legalább egy évig nem haladják meg az árak.

Magyarországon ezek alapján a tőzsde modern történetében (Bokros csomagtól) a bika és medvepiacok (zárójelben az emelkedés és esés nagysága):

BIKA                                              MEDVE
1995 II-1998 IV (+666%)               1998 IV-1998 X (-58%)
1998 X- 2000 III (+177%)              2000 III - 2001 IX (-46%)
2001 IX - 2002 IV (+58%)              2002 IV - 2002 VII (-26%)
2002 VII - 2007 VII (+357%)          2007 VII - 2009 III (-68%)
2009 III - 2011 IV (+151%)             2011 IV - 2011 IX (-38%)
2011 IX - ???

Jól látható, hogy 3 medvepiac rövid volt, pár hónapos, míg volt két nagymedve, amelyek másfél-két éven át tartottak.

A bikapiacok közül a leghosszabb 5 év volt, de inkább 2-3 év a jellemző. Egyébként az amerikai, sokkal hosszabb múltra visszatekintő adatok is hasonlót mutatnak. A hossznál és nagyságnál érdekesebb kérdés, hogy mi okozza(ta idehaza) a medvepiacokat (máshol is hasonló a helyzet persze)?

Az elsőt egy feltörekvő piaci recesszió, amely a nyersanyagárak mélyrepülésével járt. A másodikat globális lassulás/recesszió, a harmadikat ugyanez, a negyediket a globális pénzügyi válság. Az ötödiket pedig az európai gazdaság mélyrepülése. Érdekesség, hogy az ötből az első három esetében a hazai gazdaság meg sem rendült. Viszont jól látható, hogy a globális gazdasági teljesítmény a fő meghatározó tényező - és ez nem csak a hazai tőzsdére igaz.

Ezért kérdéses az, hogy a most, a feltörekvő gazdaságokban zajló recessziós hullám mennyire ragad át a fejlettekre, és mennyire hat ez ránk? Attól tartok, hogy a Kína+feltörekvők kombó nagyon naggyá vált súlya miatt komoly problémák érhetik a világgazdaságot. Bár véleményem szerint Európa és USA bár lassul, de nem esik recesszióba, ám a profitok komolyan zsugorodhatnak, és egyáltalán nem kizárt hogy ami most zajlik az nem korrekció, hanem egy medvepiac eleje.

(Érdekességként, aki olyan csodálatos képességgel rendelkezett volna, hogy minden bikapiacot elejétől a végéig meglovagol, de a medvéből kimarad, az 1995 óta idehaza több, mint megötszázszorozta volna a pénzét, ami éves több, mint 36%-os hozam vs. azzal aki tartotta csak simán a BUX indexet 18-szorozott, ami éves 16%-os hozam)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!