3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ második legnagyobb részvénypiaca, ám senki nem foglalkozik vele, melyik az?

A nemzetközi részvényportfóliók allokálásakor a befektetők nagy gondot fordítanak arra, hogy meghatározzák, mennyi pénzt raknak amerikai, európai, japán, vagyfeltörekvő részvényekbe, ám a kínai részvények mintha nem is léteznének. Pedig Kína a világ második legnagyobb gazdasága, és tőkepiacának kapitalizációja is a második legnagyobb. Kína részvénypiacának nagysága a londoninak másfélszerese, a németnek majdnem triplája, a spanyolnak négyszerese, a brazilnak ötszöröse.

Az egyetlen ok, amiért eddig nem volt a befektetők látókörében az, hogy nagyon körülményesen lehetett csak befektetni a kínai tőkekorlátozások miatt, ám ez változóban van. És ezek a változások földrengésszerű átalakulásokat hozhatnak a piacokon. Kína fokozatosan felnyitja piacait, beengedi a befektetőket az eddig elzárt A-részvények piacára, és ezzel a lépéssel minden megváltozik. Az indexek készítői már nem sokáig hagyhatják ki Kínát az indexekből, ha pedig oda bekerülnek, akkor a nagy nemzetközi portfoliók kezelői sem tekinthetik nem létezőnek ezt a piacot. Olyan tőkeáramlás indulhat meg, amely évekig tart! Véleményem szerint ez egy olyan megatrend kezdete lehet, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagynia senkinek sem. Ha a külföldiek elkezdik venni a kínai részvényeket, akkor azok ára sokkal-sokkal magasabb lehet, mint a jelenlegi.

Egy nagy gond van - amit persze mindenki ismer, így talán nem is akkora gond (?). Kína 2008-tól hatalmas hitelstimulussal tartotta erősen gazdaságát, de a jelenlegi vezetés felismerte, hogy ez nem fenntartható, és ehelyett - nagyon helyesen - inkább szerkezeti reformok felé fordulnak. Óriási kérdés, hogy még időben jött-e az irányváltás, vagy már késő, és a hitelbuborék kipukkad? Ha sikerül a "soft landing", azaz a kínai gazdaság beáll nagyobb megrázkódtatások nélkül éves 4-5% növekedésre, és ezt nem sínyli meg közben sem a társadalom, sem a bankrendszer, akkor 2-3 éves távon könnyedén duplázódhatnak a kínai részvényárak. Amennyiben nem jön össze a nagy terv, és "hard landng" következik be, Kína fejreáll, a bankrendszer pedig nagy veszteségeket szenved el, akkor bizony akár komoly esés is lehet a részvényeikben. Ugyanakkor a várható tőkebeáramlás miatt még ekkor sem feltétlenül lenne pár év múlva lejjebb az index, mint most. 

A relatív olcsóság és a várható hosszútávú portfoliótőkebeáramlás miatt azt gondolom, hogy pár éves távon a kínai a legvonzóbb részvénypiac, bár elismerendő, hogy a kockázatai sem alacsonyak. Az idő pedig majd eldönti, hogy a fentiek közül melyik forgatókönyv jön be... 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!