Tavaly október közepéig egyértelmű volt a helyzet, a világ minden országában irányadó jegybanki alapkamat volt az elsődleges iránytű a magyar pénz- és tőkepiac számára is. Akkor ennek értéke a Magyar Nemzeti Banknál 13 százalék volt. Csakhogy az infláció éves szintje az előző hónapban átlépte a 20 százalékos lélektani határt, a forint pedig vészesen gyengülni kezdett, ezek miatt az MNB-nek tennie kellett valamit.
Az ilyenkor szokásos és logikus tankönyvi forgatókönyvet vették elő, s bevezettek egy olyan eszközt, amelytől az remélhető, hogy a rövid távú piaci kilengéseket képes kezelni, stabilizálni. Ez az eszköz az egynapos jegybanki betét, amely kamatszintjét 18 százalékra - tehát a jegybanki alapkamatnál 5 százalékponttal magasabbra - tették.
Egy ideig nem volt e változtatásnak hatása, az éves fogyasztóiár-index nemhogy csökkent volna, hanem csak még tovább emelkedett, s az idei év első hónapjában már 25,7 százalékot mutatott. A forint pedig a főbb devizákkal szemben történelmi mélypontra zuhant, például volt, amikor egy euróért 435 forintot is kellett fizetni.
További árfolyamok a Privátbankár oldalán >>
Csak januárt követően kezdett lassulni az infláció és erősödni a forint. Utóbbi volt látványosabb, a hazai fizetőeszköz 2023 első felében az euróval szemben a 370-es szint környékén stabilizálódott. Az infláció fékezettebb habzással, de szintén elkezdett ereszkedni, s júliusban végre a 20 százalékos lélektani határ alá került.
Ezek a folyamatok lehetővé tették az MNB-nek, hogy májusban hozzáfogjon az átmenetileg irányadó kamata csökkentésébe. 100-100 bázispontos mértékekkel azóta a Monetáris Tanács már háromszor vágott, s a kedden esedékes következő ülésén is szinte biztosra vehet a folytatás, aminek eredményeként 14 százalék lehet az egynapos betéti kamat, már csak 1 százalékponttal magasabb, mint a jegybanki alapkamat.
Ami azt is jelenti, ha nem történik semmi váratlan a világban, illetve idehaza, szeptemberben összeérhet a két eszköz kamata, így közel egy év után az alapkamat visszanyerheti az irányadó szerepét. Hogy aztán utána mi történik, az már más lapra tartozik.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)