3p

A fennálló helyzetben reálisabbnak tűnik a maradék 93 százalék álláspontja, akik szerint kedvezőtlenek az üzleti kilátások.

A fővárosi vállalkozások 93 százaléka nagyon kedvezőtlenül látja üzleti kilátását - közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) a járványügyi helyzet hatásáról készített gyors felmérésének részeredményét pénteken az MTI-vel.

A felmérésben eddig 1895 budapesti cég vett részt, amelyek 83 százaléka mikrovállalkozás, 15 százaléka kis- és középvállalkozás, 1 százaléka nagyvállalat volt.

A kamara kiemelte, hogy a cégek többféleképpen reagáltak a kialakult járványügyi helyzetre, egyharmaduk home office-t vezetett be, 19 százalékuk fizetés nélküli szabadságra küldte alkalmazottait, 12 százalékuk pedig fizetett szabadságot rendelt el.

A felmérésből az derült ki, hogy a home office aránya a cégmérettel nő, a kisvállalkozásoknál 51 százalék, a közepes vállalkozásoknál 55 százalék, a nagyvállalatoknál pedig 80 százalék állt át otthoni munkavégzésre.

A rendkívüli állapot váratlanul érte a budapesti vállalatok többségét, csupán egyötödük rendelkezik vészforgatókönyvvel vagy tervvel a koronavírushoz hasonló válsághelyzetekre. A többiek 34 százalékánál a szabályozás kidolgozása megkezdődött, 15 százaléka még megfontolja, hogy készít-e ilyen tervet, 29 százalékuk pedig egyáltalán nem foglalkozik vele - közölte a BKIK.

Szányi Gabriella, a BKIK pr- és marketing igazgatója a közleményben elmondta, a megkérdezettek legnagyobb része,  60 százaléka a megrendelések visszaesését, 40 százalékuk a vendégek, ügyfelek, fogyasztók, kliensek elmaradását tapasztalta. A vállalkozások negyede jelezte a munkakörülmények megváltozását, valamint a személyes egyeztetések elmaradását, 22 százaléka pedig a munkafolyamatok módosulását tette szóvá. A válaszadók 21 százaléka szembesült azzal, hogy a vállalkozás, amelynek beszállítanak, csökkentette vagy várhatóan csökkenteni fogja a rendelésállományt.

A BKIK felmérésében azt is megkérdezte a vállalkozóktól, hogy milyen segítséget tartanának hasznosnak a jelenlegi állapotban.

A cégek 40 százaléka támogatná egy olyan alap létrejöttét, amely válsághelyzetek esetén az átmeneti likviditási zavarok kezelésére alacsony kamatozású hitelt, garanciát nyújtana a vállalkozások számára a létszám megtartásának vállalása mellett. Ez a válasz jellemzően a mikro- és kisvállalatokra volt jellemző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!