Erősen alapra vettek lesznek a központilag szervezett október 23-i ünnepségek, derült ki az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján. Müller Cecília országos tisztifőorvos azt mondta, a nagy tömegek összeverődésének megelőzéséért idén csak a zászlófelvonást és az ilyenkor szokásos díjátadást tartják meg. Müller arra kérte az önkormányzatokat, szervezeteket, hogy saját hatáskörükben se rendezzenek ennél komolyabb ünnepségeket, hiszen a koronavírus a tömegbe verődött emberek között terjed a legkönnyebben.
A járvány lefolyása nagyon nagy részben múlik rajtunk, folytatta Müller, majd újra a higiéniai, maszkviselési és távolságtartási szabályok betartására kért mindenkit.
Már nincs olyan személy, aki biztosan kijelentheti, hogy nem fertőzött vagy hogy nem fertőződhet meg
- ez volt az országos tisztifőorvos mindenkinek szóló üzenete.
A tájékoztató további részében a reggel ismertetett, a megelőző 24 órában gyűjtött koronavírus-adatok átismétlése következett:
- 920 újabb fertőzöttet azonosítottak az országban,
- 27 595 az aktív fertőzöttek száma,
- összesen 40 782 pozitív esetet regisztráltak a járvány hazai megjelenése óta,
- 27 újabb áldozat - továbbra is elsősorban az idősebbek és a krónikus betegek -számítanak a magas kockázatúaknak,
- 5 áldozatnál tüdőgyulladás volt a közvetlen halálok,
- az elhunytak fele szív-érrendszeri megbetegedésben szenvedett,
- és most is voltak az áldozatok között anyagcsere-betegségben, illetve rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedők.
Müller kiemelte, hogy a krónikus betegségben szenvedők mindenképpen egyeztessenek rendszeresen a házi- vagy kezelőorvosukkal, mert ha megfelelő kezeléssel egyensúlyban tudják tartani az alapbetegségüket, akkor korona-megfertőződés esetén nőnek az esélyeik a betegség kevésbé súlyos lefolyására.
Legkésőbb október 20-ig minden praxisba megérkezik az influenza-védőoltás, van, ahol már ott is van, és meg is kezdődött az oltás. Müller megint a kiemelt kockázati csoportokat kérte, hogy ők mindenképpen oltassák be magukat influenza ellen.
Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy a koronavírus második hullámára való felkészülés jegyében tavasztól július közepéig több mint 26 ezer egészségügyi dolgozó vett részt digitális elméleti és gyakorlati továbbképzésen: több mint 15 ezer főápoló, közel 2 ezer segédápoló és több mint 4 ezer orvos.
A Remdesivirről szólva Müller azt mondta, hogy már nem vagyunk importra szorulva a szerből, annak klinikai vizsgálata megkezdődött itthon. Egyelőre a Korányi, a Dél-pesti, a Szent János kórházakban és négy egyetemen zajlik a szer tesztelése. Müller kiemelte, hogy ha időben beadják a Remdesivirt a betegnek, akkor az akár 50 százalékkal is csökkentheti a betegség fatális kimenetelének esélyét.
Kiss Róbert rendőr alezredes számai következtek:
- 75 rendőri védelmi intézkedés történt a koronavírus miatt tegnap,
- 8 ember ellen intézkedtek, mert tömegközlekedési eszközökön nem, vagy nem megfelelően viselték a maszkot,
- 67 esetben kellett intézkedni tegnap kereskedelmi egységekben maszkszabály-sértések miatt,
- 30 esetben szegték meg a tranzitálás szabályait az elmúlt 24 órában,
- 10 007 helyszíni ellenőrzést hajtottak végre a házi karanténban,
- 3707 új hatósági házi karantént rendeltek el 24 óra alatt, ebből 501-et beutazás miatt,
- 23 815 hatósági házi karantén van most érvényben az országban,
- 1104-en töltötték le idáig a karantén-ellenőrző okostelefonos korona-appot.
Újságírói kérdések
- A kismamák átadhatják csecsemőiknek a fertőzést? Eddig ilyen esetről nem tett említést a szakirodalom, se várandóság alatt, se szülés után. De a pozitív édesanya viseljen maszkot, és mossa a kezét.
- Mi a helyzet most az idősotthonokkal? Jelenleg 52 szociális intézményben van jelen a vírus a központilag nyilvántartott 1600 közül, ezekben átlagosan 5 fő alatti a pozitivitás. Összesen 641 fertőzött személy van ebben az 52 intézményben, tehát 0,6 százalékos jelenleg a fertőzöttségi arányuk.
- A magántesztek bekerülnek a napi hivatalos adatokba? Amelyik labor jelentkezett, hogy tesztelne, annak adtak központi elérhetőséget, hogy minden nap küldjenek a tesztelésről adatokat. Amelyik labor tehát jogszerűen működik, annak adatai bekerülnek a központi nyilvántartásba.
- A vérplazma terápia mennyira hatásos kezelési mód? Ez rendkívül hatékony módja a kezelésnek. Ha középsúlyos állapotú a beteg, és a kezelő orvos úgy dönt, hogy az állapota vérplazmára javulhat, akkor ilyen kezeléssel el tudják kerülni a beteg intenzív osztályra kerülését. Ha már nagyon gyorsan súlyosbodik az állapota, és egyből intenzívre kell vinni, akkor a plazmán túl kiegészítő gyógyszerekre is szükség van. Müller szerint van elég koronavírus-kezelésre alkalmas vérplazma, de az emelkedő kórházi esetszám miatt továbbra is gyűjtik. Az országos tisztifőorvos kéri: akik már átestek a betegségen, mind jelentkezzenek az országos vérellátó szolgálatnál, mert közülük is csak minden 10. személynek lesz elég korona-antitest a vérében.
- Mit javasol Müller a krónikus beteg pedagógusoknak? Ugyanazt, amit korábban minden krónikus betegnek: igyekezzenek egyensúlyban tartani az alapbetegségét az orvosuk segítségével, mert így sokkal jobb eséllyel indulnak neki a koronavírusnak egy esetleges megfertőződés után.
+1
Kedden írásban megkérdeztük az operatív törzset, hogy hány börtönben jelent meg a vírus, és a lélegezetőgépre kerülő súlyos
eseteket hogy látják el, a rabokat is átviszik a centrumkórházakba? Ma válaszoltak:
"Válaszadásunk időpontjában 18 büntetés-végrehajtási intézetben, továbbá a Büntetés-végrehajtás Központi Kórházában, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központjában, a Bv. Holding Kft-nél és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán jelent meg a COVID-19 vírus.
A COVID-19 fertőzött fogvatartottakat a Büntetés-végrehajtás Központi Kórházában, Tökölön kezelik, karanténban vannak. Valamennyien enyhe tünetekkel rendelkeznek, nincs szükség lélegeztetőgép igénybe vételére, ugyanakkor a Büntetés-végrehajtás Központi Kórháza felkészült a súlyosabb esetek szakszerű ellátására is."