Magyarországon a letelepedési kötvényprogram 2013-ban indult és 2017-ben szűnt meg, ennek során több, az orosz államhoz köthető tisztviselő és üzletember jutott magyar papírokhoz, írja a direkt36 a telexen. Az orosz-ukrán háború kirobbanásakor az Európai Parlament elfogadott egy javaslatot, amelyben felszólítja az Európai Bizottságot, hogy 2025-ig szüntesse meg az ilyen programokat a biztonsági kockázat miatt. A Fidesz EP-képviselői tüntetőleg távolmaradtak a szavazástól, mert a kérdéskört a tagállami autonómiána hatáskörébe tartozónak tekintették, mondta Deutsch Tamás.
A kötvényesek között olyanok is vannak, akik szerepelnek az EU szankciós listáján, így Vlagyimir Blockij, a duma tagja.
A direkt36 arra vonatkozó kérdésére, hogy felülvizsgálják-e az orosz vezetés által érintetteknek adott papírokat, az érintett magyar szervek vagy nem adtak választ, vagy azt mondták, hogy nem rendelkeznek a kért információkkal.
Tisztségviselők, akik magyar papírokhoz jutottak:
- Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetőjének fia, Andej Nariskin, illetve Andrej Nariskin felesége és gyermekei;
- Dimitrij Boriszovics Pavlov orosz üzletember, akit a moszkvai szervezett bűnözéssel is összefüggésbe hoztak;
- Pavel Eduardovics Melnyikov orosz üzletember, akinek finnországi cégénél korábban a helyi hatóságok is razziáztak;
- Andrej Kalmikov orosz üzletember, az Aeroflot orosz állami légitársaság fapados leánycégének vezetője;
- és Vlagyimir Blockij, az orosz duma tagja, és családja.
Emellett a G7 információi szerint 1265 orosz állampolgár szerzett letelepedési kötvényt.
Az EP azt szeretné, hogy az uniós tagállamok először korlátozzák, utána kivezessék az olyan vízumprogramokat, amelyek letelepedési jogokat biztosítanak nem EU-s tagállamokból érkezőknek, és vizsgálják felül az összes eddigi jóváhagyási kérelmet.