6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) aggályosnak még mindig nem, csak érdeklődésre számot tartónak ítéli meg a Lambda-mutánst, a szakemberek árgus szemekkel figyelik mozgását a világban. Itt van minden, amit a Lambda-variánsról tudni lehet.

Először 2020 decemberében fedezték fel Peruban a koronavírus lambda-variánsát, amely a koronavírusban elhunytak 80 százalékáért volt felelős az országban. A WHO június 14-én hivatalosan is az „érdekes” mutációk közé sorolta a Lambdát, amely mára a világ több mint 30 országában ütötte fel a fejét.

A kutatók szerint a delta után a Lambda jelentheti a következő veszélyfaktort a globális pandémiában. Jelenleg négy olyan törzs van, amelyet a WHO aggodalomra okot adónak ítél, az Alfa, a Béta, a Gamma és a Delta. Az érdekesnek tartott mutánsok pedig az Eta, a(z) Iota, a Kappa és a Lambda.

Folyamatos fenyegetettséget jelent már a Lambda-mutáns is. Fotó: Depositphotos
Folyamatos fenyegetettséget jelent már a Lambda-mutáns is. Fotó: Depositphotos

Előfordulása a világban

Az Amerikai Egyesült Államokban és Dél-Amerikában már az év első felében regisztráltak Lambda-eseteket, aztán már a többi kontinensről is. A legutolsó, egyben Japánban a legelső esetet augusztus 7-én jelentették, ami a nemrégiben véget ért tokiói olimpia miatt nem is csoda (Most épp a paralimpia került veszélybe a magas fertőzöttségi számok miatt). Európában a legtöbb Lambda-beteget Franciaországból (55 fő) és Svájcból (22) jelentettek. Viszont jelenlegi tudásunk szerint Magyarországon eddig még nem diagnosztizáltak senkit sem Lambdával.

A berobbant Delta-variánsról elhíresült Egyesült Királyságban az utóbbi egy hónapban például nem regisztráltak új Lambda-fertőzést. Mindez azt jelenti, hogy a júliusi, többségében tengerentúli utazásokhoz köthető nyolc esetszám nem emelkedett, belőlük is csak egy személy keresett fel kórházat, s nem történt haláleset sem az új variáns miatt. Bár az augusztus 6-i héten még mindig 57 830 új Delta-eset rögzítettek Angliában, az angol kutatók szerint mégis roppant fontos a Lambda-változatot górcsővel figyelni, mivel a törzs fertőzőbb lehet, mint a Delta-variáns – írja a sciencefocus.com.

Peruban épp csökkenőben a Lambda-esetek görbéje, hiszen 2021. június 15-én észleltek új eseteket, de Chilében és Ecuadorban is júliusban jelentették az utolsó észleléseket. Viszont az Egyesült Államokban nő a Lambda-fertőzöttek száma, augusztus 4-én több mint 1300 lambda-fertőzöttet tartanak számon, méghozzá 44 különböző államból. Az augusztus 6-án frissített adatok szerint 4080 lambda-variánssal fertőzött személyről lehet tudni világszerte.

Miért veszélyesebb?

Japán tudósok megállapították, hogy a koronavírus Lambda-változata erősebben fertőző és talán ellenállóbb is a védőoltásokkal szemben, mint a vírus eredeti változata. Laboratóriumi kísérletekben azt találták, hogy a Lambda három mutációja segít ellenállni a vakcina által kiváltott antitestek semlegesíő képességének. Két további mutáció pedig hozzásegíti a Lambdát, hogy rendkívül fertőzővé váljon. 

„Mivel a WHO még csak „érdekesnek” kategorizálta a Lambdát, az emberek észre sem veszik, hogy folyamatos, komoly fenyegetést jelent a világra” – mondják a japán kutatók.

Dr. Maria Van Kerkhove, a WHO Covid-19 elleni technikai vezetője nyugtatásképpen azt mondja, folyamatosan nyomon követik, mikor kell „aggodalomra okot adó” mutánssá minősíteni. Erre akkor van szükség, ha a törzs „fokozott transzmisszivitási (azaz terjedési) tulajdonságokkal rendelkezik”, vagy „ha fokozott súlyosságú”. Azaz, ha úgy ítélik meg, hogy a vírus terjedése növekszik és káros változást okoz a járványban, emelkedik a virulenciája, megváltoznak a betegség tünetei, vagy az oltások hatékonysága számottevően csökken.

A vakcinák továbbra is működnek a Lambda-variáns ellen?

A NYU Grossman School of Medicine kutatói már tesztelték is az mRNS vakcinák (Pfizer, Moderna) hatékonyságát a mutáns ellen, s eredményeik szerint „valószínűleg nem okoz jelentős védekezésvesztést a fertőzések ellen” a beoltottaknál, mert olyan genetikai anyagot tartalmaznak, amely arra utasítja a szervezet sejtjeit, hogy „készítsenek” koronavírus-tüskéket, ami ezután immunválaszt vált ki. Az eredmények azt mutatják, hogy a jelenleg használt vakcinák továbbra is védelmet nyújtanak a Lambda-változat ellen.

Ugyanakkor egy másik elemzés arra hívja fel a figyelmet, hogy a Lambda olyan mutációkkal rendelkezik, amelyek „képesek kikerülni a CoronaVac által kiváltott semlegesítő antitesteket. A CoronaVac-kal számos ázsiai országban oltanak.

A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség az oltások hatékonyságának igazolásához. Az biztos, hogy a Lambda törzsben azonosított egyik mutációt, amely New Yorkban terjedt el leginkább, és „Iota-változatnak” neveznek, valamint egy másik mutáció feltehetően befolyásolja az antitestek iránti érzékenységét, de ezek a kutatások még korai szakaszban vannak.

„Azt hiszem, bármikor, amikor egy új variánst azonosítanak, ami képes gyorsan terjedni a világban, aggódni kell – ezt már Gregory A. Poland, a Mayo Klinika professzora mondja a cnn.com-nak, aki szerint védőoltások létfontosságúak az új koronavírus-változatok, például a Lambda elleni küzdelemben.

A szakember arra figyelmeztet, hogy minél többen nem viselnek maszkot, és továbbra sem oltatják be magukat, annál valószínűbb, hogy további változatok fognak megjelenni a jövőben - köztük olyan is, amely teljesen figyelmen kívül hagyja majd a vakcinákat. 

„Mivel a koronavírus továbbra is emberről emberre terjed, minden új fertőzés során egy kicsit megváltozik, ahogy bármilyen más vírus. És ezek a változások vagy mutációk akár jóindulatúak, akár nem, könnyebben átadhatóak és veszélyesebbek is lehetnek. Ezért ez egy ’orosz rulett’, hiszen a vírus szabadon terjedhet maszk és oltás nélkül” – állítja Dr. Poland.

Milyen tünetei vannak a Lambda-variánsnak?

Jelenleg semmi nem utal arra, hogy az új C.37-es, avagy Lambda-variáns fertőzésének tünetei eltérnének a többi koronavírus-törzstől, melyeket a Covid-19-fertőzött emberek többsége legalább egyet észlel magán. Ezek a következők:

  • magas testhőmérséklet – amikor lázmérés nélkül is melegnek érezzük a mellkasunkat, hátunkat, fejünket
  • folyamatos köhögés – amikor több mint egy órán keresztül folyamatosan köhögünk, illetve három vagy több köhögőroham 24 órán belül
  • a szaglás vagy az ízérzékelés elvesztése vagy megváltozása – amikor semmilyen ízt vagy illatot nem érzékelünk, vagy érzékelünk, de a szokottól eltérő illatokat vagy ízeket

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!