Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) június 17-én "érdeklődésre számot tartó változatnak" minősítette a lambda-változatot, amely már 29 országban ütötte fel a fejét. Ebből hét állam latin-amerikai. Peruban, ahol először azonosították, a lambda variánst, az új fertőzések 82 százalékát teszi ki, Chilében az új esetek közül minden harmadikat ez okozza – írja a webmedical.hu.
Míg az alfa, a béta, a delta és a gamma-változatot a WHO aggályosnak tartja a nagyobb fertőzőképesség és nehezebb kezelhetőség miatt, addig a lambda egyelőre még csak több figyelmet igénylő mutáns.
Angliában, ahol eddig hat lambda-féle esetet regisztráltak, az esetek mindegyike a tengerentúli utazások következménye.
Pablo Tsukayama virológus és csapata a limai Cayetano Heredia Egyetemen hónapok óta nyomon követik a lambda-variáns fejlődését Peruban, miután genomteszt segítségével azonosították azt.
"187 000 halottal és a világ legnagyobb halálozási rátájával mi vagyunk az az ország, amely a koronavírus kapcsán a legjobban megküzdött, ezért talán nem csoda, hogy az új változat itt indult el” – mondja a virológus.
A WHO virológusa, Jairo Mendez-Rico szerint eddig nem láttak arra utaló jeleket, hogy a lambda variáns agresszívebb lenne, s lehetséges, hogy magasabb fertőzési arányt mutat, de még nincs elég megbízható adat a gamma vagy delta összehasonlításához.
A lambda specialitását az adja, hogy összehasonlítva más változatokkal, meglehetősen szokatlan mutációkkal rendelkezik. A fertőzés első, dél-brazíliai eseténél a kutatók nyolc új meghatározó mutációt fedeztek fel a vírus tüskéiben, az eddig ismert 19 mutáció mellett. A Chilei Egyetemen készített tanulmány szerint a Lambda-variáns tüskefehérjéjében jelenlévő mutációk rásegítenek az ellenanyagok semlegesítésére és a megnövekedett fertőzőképességre. Ezért a chilei kutatók szerint, mivel ez a változat gyorsan terjed Peruban, Ecuadorban, Chilében és Argentínában, úgy gondolják, hogy a lambdában ott rejtőzik a lehetőség, hogy végül aggodalomra okot adó mutánssá váljon.
Ugyanakkor egy új kutatás eredményei bíztatóak: ezek szerint "a jelenleg használt vakcinák megvédenek a lambda variánssal szemben, és a monoklonális (gyógyszeres) antitest terápia továbbra is hatékony marad" – írja a bioRxiv.hu.