3p

A budapesti fürdők hajszál híján annyiért veszik a földgázt egy egész éven át, mint amennyi világpiaci rekordár volt másfél hónapja. Hozzá kell tenni, a közbeszerzést akkor írták ki, amikor meredeken nőtt az energiahordozó tőzsdei ellenértéke, és az euró forinttal szembeni árfolyama is tartósan emelkedett.

Köbméterenként nettó 1336,48 forintért szerzi be a gázt a főváros tulajdonában álló Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. – derül ki az uniós közbeszerzési értesítő keddi számából. A hirdetmény szerint ez 30 százalékos opcióval együtt 818 312 köbméterre kiírt tender volt, mely így – az opciós mennyiség lehívása esetén – összesen 1,4 milliárd forintba kerül. A földgázt a fürdőüzemeltető ezekkel a feltételekkel

egy évig, idén október 1-jétől 2023. október 1-jéig kapja.

A gázt természetesen az MVM Next szolgáltatja a budapesti cégnek, amely ezzel nyolc fürdőjét (Lukács, Széchenyi, Római, Dandár, Gellért, Király, Rudas, Paskál), illetve központi irodaházát fogja fűteni.

A köbméterenkénti ár – az MVM Next által meghatározott köbméterenként 34,87 megajoule fűtőértékkel számolva – azt jelenti, hogy a fürdők gázellátása megawattóránként 138 336 forint lesz, ami a pillanatnyi, 412 forintos euróárfolyammal számolva 335,8 euró. (1 megawattóra = 3600 megajoule.) Ez jelen körülmények között magasnak nevezhető, hiszen cikkünk írásakor, kedden fél 12 körül egy megawattórányi gáz ára a hollandiai tőzsdén 128 euró, ami a fenti euróárfolyammal számolva 52 736 forint.

Hogy kibontsuk az igazság minden részletét, meg kell jegyeznünk, a tendert július 22-én tették közzé, az ajánlatok megtételére pedig augusztus 22-ig volt lehetőség.

Ebben az időszakban a nemzetközi piacokon meredeken emelkedett a földgáz ára,

a tender kezdetekor 159,87, a végén pedig 276,75 euróba került az energiahordozó megawattóránkénti egységára.

És ami még inkább felverhette az árat:

az euró árfolyama ebben az időszakban lépte át tartósan a 400 forintos lélektani határt.

Azóta azonban fordulat történt a világpiacon, a földgáz 339,19 eurós áron tetőzött augusztus 26-án, azóta kevés kivétellel minden nap csökkent, a forint pedig nem romlott ilyen sebességgel a közös devizával szemben. Így a feleknek akár lehetőségük is lenne/lett volna akár a szeptember 6-i keltezésű összegzésig (gázár: 289,84 euró/megawattóra, MNB-árfolyam: 403,34 forint/euró) vagy a szeptember 26-i szerződéskötésig (gázár: 173,83 euró/megawattóra, árfolyam: 406,50 forint/euró) megegyezni egy alacsonyabb árban.

Jó kérdés, a rekord közeli összegen vásárolt gázár megjelenik-e a fürdők belépti díjában (Fotó: Depositphotos)
Jó kérdés, a rekord közeli összegen vásárolt gázár megjelenik-e a fürdők belépti díjában (Fotó: Depositphotos)

Lapunk korábban több településvezetővel, illetve önkormányzati ernyőszervezet vezetőjével is beszélt, akik mind azt nyilakozták, a bizonytalan piaci körülmények miatt fél év és egy év közti szerződéseket próbálnak kötni. Így egy egyéves, fix áras szerződés megkötése jelenleg mind eladói, mind vevői oldalról óriási kockázatot jelent.

Az Európai Unió döntéshozói előtt egyébként épp a héten szerepel a gázársapka kérdése. A Bizottság a keddi napon tesz javaslatot a válság kezelésére irányuló energetikai intézkedésekre, míg a közösség állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács csütörtökön és pénteken fog ülésezni, ahol a téma szintén napirenden lesz. Erről részleteket az alábbi cikkünkben olvashatnak:

Sokallja a rezsijét? Számoljon kalkulátorunk segítségével!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!