2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vártnál valamivel magasabb lett az infláció októberben, közel hat éves csúcsnál járunk - úgy tűnik, mégsem múlt el nyomtalanul a forint gyengülése. A maginfláció is feljebb került.

2018. októberben a fogyasztói árak átlagosan 3,8%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál - ilyen magas inflációs adatot 2012 végén mért utoljára a KSH. Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok és a dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben.

Az élelmiszerek ára 4,6%-kal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 20,5, a liszté 7,6, a kenyéré 5,5%-kal magasabb, a cukoré 20,2%-kal alacsonyabb lett.

Az egyes főcsoportokban az árszínvonal alakulása jól látható a KSH pókháló-ábráján:

Egy hónap alatt, szeptemberhez képest a fogyasztói árak átlagosan 0,5%-kal nőttek.

Innen jött a meglepetés - nem múlt el nyomtalanul a forint gyengülése

Az ING gyorselemzése szerint a piaci várakozást meghaladó mértékű inflációt továbbra is három tétel határozza meg. Az élelmiszerek 4,6 százalékkal drágultak, főként az idényáras zöldségek és gyümölcsök jelentős áremelkedése nyomán. A dohánytermékek 7 százalék feletti drágulása is felfelé húzza az átlagos árszínvonalat. Az üzemanyagárak 16 százalékos emelkedése is komoly felhajtóerő volt.

Mindezekre azonban számítani lehetett, így a meglepetés máshonnan jön az ING szerint: a tartós fogyasztási cikkek 0,2 százalékos év/év drágulása a legmagasabb 2016 szeptembere óta, és először fordult elő az elmúlt 12 hónapban, hogy éves összevetésben nem csökkentek, hanem nőttek az árak ebben a termékkörben. Vélhetően a forint tartós gyengülése nem múlt el nyom nélkül.

Ez utóbbi játszhat abban is szerepet, hogy a maginfláció 0,2 százalékponttal, 2,6 százalékra gyorsult. Ugyanakkor mivel ez még mindig elmarad a jegybank 3 százalékos inflációs céljától, nem várunk azonnal érdemi változást a monetáris politikában. A mai adat ugyanakkor egyértelműen azt jelzi, hogy az ING által előrejelzett idei (átlagosan 2,8%) és jövő évi (3,3%) inflációt felfelé mutató kockázatok övezik, vagyis könnyen lehet, hogy az MNB által jelzettnél (2019 közepe) hamarabb éri el a maginfláció a célértéket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!