3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Túlzás nélkül drasztikus változások történtek a magyar kiskereskedelemben. 

Megjött a magyar kiskereskedelem tavalyi bizonyítványa, amely elkeserítő önmagában. Emellett - bár az uniós országok adataira még várni kell - jó eséllyel az utolsók között lesz Magyarország. 

Ahogy arról a KSH kedden reggel beszámolt, a múlt év során a kiskereskedelmi forgalom volumene 7,9 százalékkal csökkent 2023 egészében az egy évvel korábbihoz képest. Ehhez 18 405 milliárd forintos forgalom társult, ami 7,8 százalékos emelkedésnek felel meg. Előbbi adat a mennyiségi eladásokat, utóbbi azok értékét mutatja, a kettő pedig élesen elvált egymástól. Másképp mondva, a kiskereskedelmi olló szélesre nyílt. Ahogy arról korábban több cikkben is beszámoltunk, kevesebbet vásároltak a magyarok, sokkal több pénzért. 

Több mint tíz éve volt hasonló

Hasonlóan aggasztó eredményre több mint tíz éve volt példa. Mégpedig 2012-ben, amikor egyébként 1,3 százalékos recesszióba került a magyar gazdaság. Akkor a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,2 százalékos esésével párhuzamosan a vevők összkiadásai 5,1 százalékkal emelkedtek. Ennél a 2023-as év tehát durvább számokat hozott. 

 

 

Még aggasztóbb a kép az úgynevezett fix bázisra épülő adatok alapján. A tavalyi hónapokban a forgalom volueme mindössze 25-28 százalékkal haladta meg a 2015-ös szintet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a 2021-es év első felében látott szinten volt tavaly az ágazat a mennyiségi eladásokat tekintve.  

A volumencsökkenés abból a szempontból szintén súlyos helyzetet mutat, hogy 2021-ben a nettó átlagkereset 283 ezer forint volt, míg a múlt év első tizenegy hónapjában 375 ezer forintot tett ki. Tehát több mint 90 ezer forinttal többől  sikerült körülbelül ugyanannyit vásárolni. Ebből is látható, hogy a tavaly kiugróan magas infláció vetette vissza a boltok forgalmát és ezzel összefüggésben a reálbér, valamint a vásárlóerő csökkenése. 

Korábbi cikkeinkben utáltunk rá, hogy a reálbérek a múlt év végén átkerültek a pozitív tartományba és a kiskereskedelem is javuló számokat hozott. Arra azonban egyelőre nem lehet számítani, hogy a vásárlóerő erősödésével azonnal elkezdenek ész nélkül vásárolni a magyarok. Jó eséllyel sokan óvatosak maradnak és a tavaly esetleg felélt tartalékaikat töltik fel és csak lassan kezdenek el többet vásárolni. 

Melyik boltban mennyit? 

A tavalyi részletes adatokból kiderül az is, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,6 százalékkal csökkent a forgalom volumene, miközben a vásárlások értéke 15 százalékkal 8914 milliárd forintra nőtt. 

A nem élelmiszer-kiskereskedelemben a volumen 6,4 százalékos visszaesésével párhuzamosan 3 százalékkal 6450 milliárdra gyarapodott az értékben mért forgalom. 

Óriási eltérések a két oldal között. Fotó: Depositphotos
Óriási eltérések a két oldal között. Fotó: Depositphotos

Szintén hatalmas az eltérés az üzemanyagoknál: 19,5 százalékkal kevesebb fogyott belőlük, viszont 3040 milliárd forintot tett ki a forgalom, ami stagnálásnak felel meg 2022-höz képest. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!